+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Bağlaç nerelerde kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bağlaç nerelerde kullanılır
  Bağlaç nerelerde kullanılır

  Cümle içerisinde eş vazifeli kelimeleri,ya da anlamca ilgili cümleleri birbirine bağlayan kelimelere bağlaç denir.

  bağlaçların, kendi başına anlamı olmadığı halde, cümle kuruluşlarında işe yararlar.

  dilimizde kullanılan bağlaçlar çoktur. bunların başlıcaları şunlardır.

  ile (-le, -la), ve, de de, ıem hem; ya , ne ne, ya da, ama, lâkin, fakat, oysa, çünkü, zira bari hiç olmazsa, ki.

  bunlar, cümle içerisinde kullanılan ve edat soyundan yapılmış bağlaçlardır. bunlardan başka, fiillerden yapılmış bağlaçlar da vardır ki, bunlara bağ fiiller denir.
 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bağlaç nerelerde kullanılır

  Bağlaçlar veya rabıt edatları, sözcükleri, sözcük gruplarını veya cümleleri biçim veya anlam yönüyle birbirine bağlayan edatlardır: ve, veya, ile, ama, de (da) [1], ancak, belki, çünkü, eğer, hâlbuki, hem hem , hiç değilse, ise, ki, lâkin, meğer, nasıl ki, ne ne, öyle, öyle ki, sanki, şu var ki, tâ, üstelik, yahut, yalnız, yani, yoksa, zira gibi. İfadeleri, ilgi ve önem sırasına koyarak düzenlememize yardımcı olurlar.
  Bağlaçların kendi başlarına anlamları yoktur. Yer aldıkları cümlenin çeşitli bölümleri arasında anlam ve biçim bakımından bağlantı kurarlar. Cümlelerde sıralama bağlaçlar sayesinde yapılır. Cümleler arasında konu ve anlatım bütünlüğü sağlamak için kullanılırlar.

+ Yorum Gönder


bağlaç nerelerde kullanılır,  bağlaç nedir nerelerde kullanılır,  bağlaçlar nerede kullanılır,  bağlaçlar nerelerde kullanılır,  bağlaç nerede kullanılır,  ki bağlacı nerelerde kullanılır