+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda İyi bir anlatımla neler olmalıdır , İyi Bir Anlatımda olması gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İyi bir anlatımla neler olmalıdır , İyi Bir Anlatımda olması gerekenler
  İyi Bir Anlatımla Neler Olmalıdır

  İyi Bir Anlatımda Olması Gerekenler Şöyledir:


  Açıklık:Cümlelerin ve paragrafın kolay anlaşılması, kesin yargı ifade etmesi; ne dediğinin tereddüde meydan bırakmadan belirlenebilmesidir. Karşıtı "kapalılıktır.

  Yalınlık (sadelik)üse, gösterişe kapılmamak; anlaşılması zor, ağır sözcükler kullanmamak; anlatımı, ağır söz sanatlarıyla doldurmamaktadır. Karşıtı "Süslülük"tür, "sanatlı anlatım"dır. Çok ağır anlatımlar için "ağdalı" sözü kullanılır.

  Duruluk:Yargının ne bir eksik, ne bir fazla; yeterli sayıda sözcükle anlatılmasıdır.

  Doğallık:İçinden geldiği gibi, halkın çoğunluğunun kullandığı sözcüklerle ve dilin doğal yapısına uygun konuşmak ve yazmaktır. Karşıtı "yapaylık, yapmacıklık"tır.

  Özgünlük (Orijinallik):Anlatımın anlatıcının kendisine ait olması, başka sanatçıları çağrıştıran benzerliklerin bulunmaması, asla kopya ve taklit olmamasıdır.

  Özlülük: Az sözle çok ve derin anlamlar ifade etmektir. Yerinde kullanılan edebî sanatlar, özellikle mecazlar, sözcüklerin değişik çağrışımlar oluşturacak biçimde kullanılması özlülüğü meydana getirir. Ustalıkla uygulanan özlülük, sözde ve yazıda derinlik ve yoğunluk oluşturur. Atasözleri, özdeyişler, özgün buluşlar.

  Sağlamlık:Anlatımın dil bilgisi kurallarına uygun düzenlenmesi, kuralların doğru uygulanmasıdır. Öğeler arasında uyumsuzluk, öge eksikliği gibi durumlar "sağlamlığı" ortadan kaldırır.

  Tutarlılık:Eserin, paragrafın veya cümlenin bir yerinde, yazarın kendi söylediğine ters düşmemesidir; karşıtı "çelişkili" anlatımdır. 2. Acil

  İyi bir anlatımla neler olmalıdır , İyi Bir Anlatımda olması gerekenler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


content