+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Olumsuzluk eki çekim eki midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Olumsuzluk eki çekim eki midir
  Olumsuzluk eki çekim eki midir

  "-ma, -me" olumsuzluk eki bazı kaynaklarda çekim eki olarak verilmiş ve bu güne dek o şekilde öğretilegelmiştir. Sizin bu eki, çekim eki olarak, hatırlamanız bu nedenle doğaldır. Ancak bu doğru değildir. "-ma, -me" olumsuzluk ekleri yeni bir fiil türeten eklerdir. Yani fiilden fiil yapan ekler. Olumlu fiil başka bir eylemi anlatır, olumsuz fiil başka bir eylemi İkisi farklı eylemlerdir.

  olumsuzluk-eki-ekim-eki-midir.jpg
  Bu ekin yapım eki olduğunu kendisinden sonra gelen yapım ekleri de kanıtlar aslında.
  Bildiğiniz gibi yapım ekleri sözcüğe çekim, eklerinden önce gelir. Yani yapım eki çekim ekinden sonra gelmez Türkçe'de..
  Mastar eki olan "-mak, -ma, -ış" eklerinin yapım ekleri olduğunu biliyoruz. Bu ekler, -ma olumsuzluk ekinden sonra getirildiğine göre -ma olumsuzluk eki, çekim eki olamaz.

  Yani: Oku-ma-mak, Oku-ma-y-ış sözcüklerinde sondaki mastar eklerinin yapım ekleri olduğunu kabul ettiğimize göre, bu ekin kendisinden önce gelen -ma, -ma olumsuzluk eklerinin çekim ekleri olduğunu söylemek Türkçe sözcük yapısına aykırıdır.

  Bu ekin öğrencilere yapım eki olarak, anlatılması, bu güne dek çekim eki olarak anlatılması yanlışlığından dönülmesi gerektiğine inanıyorum. Dil Bilgisi konusunda önemli çalışmaları bulunan pek çok araştırmacımız da -ma, -me olumsuzluk ekinin yapım eki olduğunu ifade etmektedirlar
 2. Acil

  Olumsuzluk eki çekim eki midir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


yapım ekleri ve kullanımı,  çekim ekleri