+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Noktalama İşaretleri hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Noktalama İşaretleri hakkında bilgi

  Noktalama İşaretleri ilgili bilgi

  Noktalama işaretleri, bir yazıdaki anlamı en doğru biçimde verebilmek için vurgu ve tonlamanın nasıl yapılması gerektiğini belirten, bu konuda okuyucuyu yönlendiren işaretlerdir. Türk Dil Kurumu, noktalama işaretini “Cümle veya yan cümledeki türlü ögeleri birbirinden ayırmaya yarayan, nokta, virgül, noktalı virgül, iki nokta, üç nokta, soru işareti, ünlem işareti, parantez vb. işaretlerden her biri.” olarak tanımlamaktadır.

  Noktalama İşaretleri1.jpgNoktalama İşaretleri16.jpgNoktalama İşaretleri15.jpgNoktalama İşaretleri14.jpgNoktalama İşaretleri13.jpgNoktalama İşaretleri12.jpgNoktalama İşaretleri11.jpgNoktalama İşaretleri10.jpgNoktalama İşaretleri9.jpgNoktalama İşaretleri8.jpgNoktalama İşaretleri7.jpgNoktalama İşaretleri6.jpgNoktalama İşaretleri5.jpgNoktalama İşaretleri4.jpgNoktalama İşaretleri3.jpgNoktalama İşaretleri2.jpgNoktalama İşaretleri17.jpg

  Noktalama işaretlerinin olmadığı bir metinde, okuyucu metni okurken zorlanacak; dinleyici de metni anlamlandıramayacaktır. Çünkü konuşma dilindeki durakların, vurgu ve tonlamaların yazılı dildeki karşılığı noktalama işaretleridir. Bu işaretler kimi zaman cümlenin coşkulu ve lirik bir tarzda, kimi zaman düşünceli bir edaya bürünerek okunmasını gerektirir. Duygulu, soru soran tarzda cümleleri yaratan bu işaretler, yazı dilinin tuzu biberi olarak adlandırılabilir.

  Aşağıda belli başlı noktalama işaretleri hakkında bilgi edinebileceğiniz sayfaların bağlantıları bulunmaktadır. Hem noktalama işaretinin resmine hem de adına dokunarak, içeriğe ulaşabilirsiniz
 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Yazının daha anlaşılır şekilde okunması için. Anlam karışıklığına engel olur. Şimdi bu noktalama işaretlerini görelim. Noktalama işarete haber cümlelerinin sonlarında kullanılır. Virgül eş kelimeli sözcüklerin arasına konulur. Üç nokta benzer örneklerin devam edeceği göstermek için kullanılır.
+ Yorum Gönder


noktalama işaretleri hakkında bilgi