+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Yazılı Dönem Ürünleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yazılı Dönem Ürünleri
  Yazılı Dönem Ürünleri hakkında bilgi  * Orhun kitabeleri
  * Uygur Metinleri

  Orhun kitabeleri:Çinlilere karşı bağımsızlık savaşı yapan, Türk birliğini yeniden kurmak için içte ve dışta savaşan Köktürklerin hikayesi anlatılır bu yazıtlarda.Bu abideler 38 harfli olan Köktürk alfabesiyle yazılmıştır. Bunlardan en önemli olanları 3 tanedir.


  1. Bilge Tonyukuk yazıtı: Dört bakana vezirlik etmiş olan Tonyukuk tarafından yazılmıştır. Daha çok Çinlilerle yapılan savaşlar anlatılmaktadır.

  2. Kül Tiğin yazıtı: KökTürk hakanı Bilge Kağan’ın kardeşi Kül Tiğin’in ölümü üzerine Bilge Kağan tarafından dikilmiştir.

  3. Bilge Kağan Yazıtı: Göktürk hakanı Bilge Kağan’ın ölümünden sonra yazdırılmış bir abidedir.Son iki yazar daha çok dönemin olaylarından, törelerden ve Bilge Kağan’ın ulusuna dilediği iyi dileklerden söz eder.

  Türk adının geçtiği ilk yazılı belge ve Türk Edebiyatı’nın ilk yazılı örnekleri olan Köktürk abidelerinde yazılar Prof. Thomsen ve Radloff tarafından okunmuştur. İslamiyetten önceki yazılı edebiyatımızın ve bugünkü Türk Dilinin – Edebiyatının temelini oluşturan “Orhun Abideleri” hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, sitemizde arama yapabilirsiniz.

  Uygur Dönemi Eserleri: Köktürk devletinin yıkılmasından sonra kurulan uygur hanlıklarından kalma eserlerdir. Daha çok Buddha ve Mani dininin esaslarını anlatan metinlerdir. Bunlar turfan yöresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Uygurların kâğıda kitap basma tekniğini bildikleri anlaşılmaktadır. Dönemden kalma birçok hikâyenin yanında “kökünç” denilen bir ilkel tiyatro eserleri de vardır. Uygurlar bu eserleri 14 harfli uygur alfabesiyle yazmışlardır.
 2. Zahra
  Üye

  Türk Edebiyatının en önemli yazılı eserleri Orhun Abideleri ve Uygur metinleridir. Edebiyatımızın ilk yazılı eserleri olarak kabul edilir ve Göktürkler zamanından kalmıştır. Türkler bu yazıtlar için Uygur Yazısı ile Göktürk yazısını kullanmışlardır.
+ Yorum Gönder