+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Olay Yeri Inceleme Yazıları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Olay Yeri Inceleme Yazıları
  olay yeri inceleme yazıları 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Uğur Mumcu Cinayeti Soruşturması Sorgulanıyor


  Güldal Mumcu, çocukları Özgür Mumcu ve Özge Mumcu, İçişleri Bakanlığı aleyhine, Uğur Mumcu'yu gereğince ve hatta hiç korumayarak, taşıdıkları sorumluluğu yerine getirmedikleri gerekçesiyle, uğradıkları maddi ve manevi zararın karşılanması için dava açmışlar ve bu davayı kazanmışlardır.

  14 Ocak 1997 tarihinde, TBMM'de Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonu kurulmuş ve komisyon, görevini 4 Haziran 1997'de tamamlamıştır.

  TBMM Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonunun 4 Haziran 1997 tarihli sonuç bölümündeki önemli saptamalar için tıklayınız.

  TBMM Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonunun suç duyuruları ve Uğur Mumcu'nun eşi ile kardeşleri tarafından 1999 yılında İçişleri Bakanlığına verilen dilekçenin ardından Bakanlık, Uğur Mumcu Cinayetinden sonra kurulmuş olan olay yeri inceleme ekibi yetkililerine soruşturmanın yeniden gözden geçirilmesi talimatını vermiştir. Bütün bu çalışmalar sonucunda Umut Operasyonu doğmuş, iddianame hazırlanarak 2000 yılında 2 no'lu DGM'de dava açılmıştır. Karar, Yargıtay aşamasında, bir kısım sanıklar yönünden onanmış, bir kısım sanıklar yönünden ise bozularak dosya 2 no.lu DGM'ye dönmüştür. Bozma kararına uyularak, dava, anılan mahkemenin 2002/139 sayılı dosyasından devam etmektedir.

  Yargıtay 9.Ceza Dairesi’nce yerel mahkeme kararı;

  - Muammer AKSOY’un öldürülmesi sonrasında olay yerinde bulunan boş kovanlar ilişkin tutanak ile emanette bulunan kovanlar arasındaki çelişki,

  - Bahriye ÜÇOK’un öldürülmesi olayında bombalı paketi alan kargo görevlisi Gülay CALAP’ın paketi kargoya verdiğini söyleyen Ferhat ÖZMEN’le yüzleştirilmemiş olması, Abbas GULAMZADE’nin öldürülmesi olayı ile ilgili olarak İstanbul 3 No’lu DGM’de görülmekte olan 1993/205 E. sayılı dava dosyası ile dosyanın birleştirilmesi yada sonucunun araştırılıp buna göre karar verilmesi, gerekçesi ile üç noktadan bozulmuştur. Yerel mahkeme bozmaya uyup yargılamayı 2002/139 E.dan sürdürmektedir.

+ Yorum Gönder