+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Ülkemizde Kullanılan Yakıtlar - Yakıt Çeşitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Ülkemizde Kullanılan Yakıtlar - Yakıt Çeşitleri
  Ülkemizde Kullanılan Yakıtlar


  YAKITLAR
  Bulunduğumuz ortamların ısınmasını sağlamak için soba, kalorifer gibi araçlar kullanırız. Bu araçlar yakıtların yanmasıyla ısı verir. Yakıtların yanması için oksijene ihtiyaç vardır. Oksijen olmadan yakıtlar yanmaz. Bazı yakıtlar doğada olduğu şekliyle bazıları da işlendikten sonra kullanılır. Linyit doğal olarak, petrol ise işlendikten sonra yakıt olarak kullanılır. Yakıtlardan sağlanan enerji; ısıtma,aydınlatma bazen de nesneleri hareket ettirme amacıyla kullanılır.

  FOSİL YAKITLAR
  Fosil yakıtlar, çürüyen tarih öncesi bitki ve hayvanlardan milyonlarca yılda oluşmuş, kömür, petrol ve doğalgaz gibi yakıtlardır. Fosil yakıtlar yenilenebilir kaynaklar değillerdir.

  Isı enerjisi elde etmek için kullandığımız yakıtların büyük bir kısmı fosil yakıtlardır. Fosil yakıtlar ; birikmiş güneş enerjisinin depo edilmiş şeklidir. Bitki ve hayvanların kalıntılarıyla oluşur. Oluşumları milyonlarca yıl sürer. Genellikle kaya katmanlarının altında sıkışmış ve gömülmüş olarak bulunur.

  Kömür, bataklıklardaki bitkiler ve bitkisel atıklardan oluşur. Kömürlerin oluşması milyonlarca yıl sürebilir.

  Petrol, hayvan ve bitki atıklarından oluşmuştur. Karaların hemen altında ya da deniz altındaki yataklarda bulunur.

  Doğal gaz da petrol gibi karaların altındaki boşluklarda ya da deniz altında bulunur.  Yakıt olarak kullanılan odun, bitkilerden elde edilir. Bitkiler büyümeyi, gelişmeyi ve besin yapmayı güneş enerjisi ile gerçekleştirir. Bu enerjiyi depo eder. Odun yakıldığında bu enerji, ısı enerjisine dönüşür.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Ülkemizde genellikle kullanılan yakıtlar, kömür, doğalgaz, fuel oil, odun gibi yakıtlar ile genelde ısınmak için de ayrıca klima elektrikli soba gibi şeylere de başvurulur. Ülkemiz de kömür yatakları olduğu için en çok kullanılan yakıt kömür ve odundur.
+ Yorum Gönder


ülkemizde kullanılan yakıtlar yakıt çeşitleri