+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Geçmişte Türkiye'de yaşanan çığ felaketleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Geçmişte Türkiye'de yaşanan çığ felaketleri

  Çığ Nedir ?


  Geçmişte Türkiye'de yaşanan çığ felaketleri ÇIĞ: Dağlık engebeli ve eğimli rüzgar altı yamaçlarda tabakalaşmış kar örtüsünün vadi tabanına doğru yerçeki etkisiyle hızla kayması olayıdır. (Kar tabakasının iç ve dış kuvvetler etkisi ile yamaç eğimi yönünde gösterdiği akma hareketidir.)
  Çığ ülkemizde özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde dağlık kesimlerde kış ve ilkbahar mevsimlerinde karşılaştığımız büyük can ve mal kaybına neden olan bir doğal afettir. Meydana gelen her çığ yüzlerce vatandaşımızın ölümüne sebep olmakta hayatta kalanların kalplerinde onarılmaz yaralar açmakta ve büyük acılara sebep olmaktadır. Örneğin 1991-1992 kış mevsiminde Güneydoğu Anadolu da meydana gelen çığ olaylarında 384 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bunun yanında milyarlarca lira maddi zararlar vererek ülke ekonomisini de olumsuz etkilenmiştir
  Böylesine büyük maddi ve manevi yaralar açan çığ felaketini önlemek neden olacağı can ve mal kaybını en aza indirebilmek için sürekli çalışmak halkı bu konuda aydınlatmak hatalı yerleşim ve davranışlardan sakınmalarını Böylece çığın sebep olacağı zararlar azaltılarak yeni kayıpların önlenebileceği gibi ülke ekonomisine büyük darbeler indiren bu felakete karşı halkımız bilinçli davranacaktır.
  TÜRKİYE’DEKİ ÇIĞ BÖLGELERİ:
  Türkiye’deki çığ olaylarının büyük kısmının ARALIK-MART aylarında çoğunluğunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin dağlık kesimlerinde ve Karadeniz Bölgesinin bazı kesimlerinde meydana geldiği görülmektedir.
  Geçmişte yaşanan çığ felaketleri; arazi yapısı güneşin etkisi ve ARALIK-MART döneminde bölgede esen hakim rüzgarların esme istikametleri ile birlikte değerlendirilerek Karadeniz Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde çığ ihtimali yüksek olan kesimler Karadeniz bölgesinde: Küre ve Soğanlı Dağları Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde: Tecer Yama Otluk Beli Munzur Karagöl Palandöken Kargapazarı Aras Güneyi MuşGüneyi Kavuşşahap Van Doğusu ve Hakkari Dağları
  Değerlendirmelere göre çığ olaylarının en fazla görüldüğü iller sırasıyla; Bingöl Tunceli ve Bitlistir. Ölümcül çığ olaylarının büyüklüğü açısından sıralama; Şırnak Tunceli Bayburt Hakkari Bitlis ve Siirttir.
  Yapılan araştırmalara göre ; Doğu Güneydoğu ve Kuzey Anadolu yerleşim bölgelerinde meydana gelen çığ olayları can kaybı açısından deprem felaketinden sonra ikinci derecede önem arz eden doğal afet durumundadır
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Geçmişten bugüne kadar Türkiye'de bir çok çığ felaketi yaşanmış ve yaşanmaktadır. Çığ felaketlerinin oluşmasındaki en önemli etken bitki örtüsü olmayan engebeli alanlardır.Genellikle Doğu Anadolu'da ve dağlık alanlarda çığ gibi felaketler meydana gelir.
+ Yorum Gönder