+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiye'nin Beşeri Coğrafyası Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Türkiye'nin Beşeri Coğrafyası Beşeri ve Ekonomik Coğrafya
  Türkiye'nin Beşeri Coğrafyası Beşeri ve Ekonomik Coğrafya


  Coğrafyada inceleme alanı bakımından iki büyük anabilim dalından birisini Beşeri ve Ekonomik Coğrafya oluşturmaktadır. Beşeri ve Ekonomik Coğrafya insan faaliyetleri ve bu faaliyetler sonucu ortaya çıkan olayları inceler.
  Türkiye'nin Beşeri Coğrafyası.gif
  Beşeri ve Ekonomik Coğrafya isminden de anlaşıldığı gibi Beşeri Coğrafya ve Ekonomik Coğrafya diye ikiye ayrılmaktadır. Beşeri Coğrafya, bir sahadaki nüfusu, bunların dağılışını, yaş cinsiyet, faaliyet kollarına dağılımı, meskenleri, yerleşme tiplerinin ve bunlarda kullanılan malzemeleri incelemektedir. Ekonomik Coğrafya ise insanların geçimini temin etmek için yaptıkları faaliyetleri (tarım, hayvancılık ve sanayi), ulaşım durumunu, madencilik faaliyetlerini incelemektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir bölge de bulunan insanların bu insanların yaşlarını cinsiyetleri gibi özellikler beşeri coğrafya incelemektedir. bunun dışın da ekonimik coğrafaya da beşeri coğrafya alt alanı olarak incelenmektedir. bu coğrafya da da nüfusu etkileyen ekonomik değerlerdir.
+ Yorum Gönder