+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda İstanbul'un Kiliseleri ve Manastırlarından Olan Ayios Polieuktos Kilisesi (Fatih) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  İstanbul'un Kiliseleri ve Manastırlarından Olan Ayios Polieuktos Kilisesi (Fatih)
  Ayios Polieuktos Kilisesi (Fatih)  1964 de başlayan Saraçhane kazılarında temelleri ve duvarlarının alt kısmı ortaya çıkarılmış olan bu kilise, son Batı Roma İmparatoru olan Anikius Olybrius'un kızı Aniika Juliana tarafından , Malatya'da öldürülen Romalı asker Poliektus'un anısına 524-527 de yaptırıldığı temel kazısı sırasında çıkarılan bir kitabeden anlaşılmaktadır. XII. inci yy.a kadar kullanıldığı anlaşılan bu kilise,Lâtin istilası sırasında büyük tahrip görmüş olup birçok parçaları İtalya'ya götürülmüştür. Sütun başlıkları ve payeleri Venedik'deki San Marco kilisesinin inşaatında kullanılmıştır. Plan şeması kapalı yunan haçı tipindedir. Orta mekanın üzeri kubbe ile örtülü olduğu anlaşılmaktadır. Apsis'in içinde sintronon basamakları mevcuttur. Kazılarda çıkan parçalardan bu kilisenin olağanüstü bir bezemeye sahip olduğu anlaşılmaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Türkyenin bir ili olan ve en fazla nüfusa sahip olan ilimiz istanbul çok da tarihi bir yerdir. istabnbul çok eski şehirlerden biridir. ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. bu ilimizde hem çok tarihi kilse ve manastırlar vardı hem de çok eski camiler bulunmaktadır. bu da istanbulu tarihi yönde ilgi çekici yapan özelliklerdendir.
+ Yorum Gönder