+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiye'de ovalar hakkında coğrafi bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Türkiye'de ovalar hakkında coğrafi bilgi
  Türkiye'de Ovalar Hakkında bilgi

  Ova akarsuların derince yer etmediği eğik olmaya, varsa da az olan çevresine göre alçakta olan düz yerlere ova denir.

  1) Oluşumlarına Göre Ovalar :
  a) Aşıntı Ovalar : Dış güçler tarafından aşırı dereceden aşındırıp, düzleştirilmesi sonucu oluşur. Bu ovalara Türkiye’de rastlanmaz. Doğu Avrupa bu konuya en belirgin örnek olarak bilinmektedir.
  b) Çöküntü Ovalar : Yeryüzündeki çöküntü hendeklerin, dış güçlerin taşıyıp getirdiği taklarla dolması sonucu oluşur. (Iğdır ovası)
  c) Birikinti Ovası : İç kesimlerdeki ya da kıyılarda ki çukur alanların, dış güçlerin taşıyıp getirdiği tortulların dolması sonucu oluşur. (Konya ve Malatya ovaları)
  d) Karstik Ovalar : Çökebilir taşların uzandığı alanlarda, suyun taşları çözümlemesi sonucunda oluşan ovalardır. Bu çanakların tabanının tortullarla dolup düzleşmesi ile karstik ovalar oluşur. (Teke ve Taşeli platoları)

  2) Bulunduklarına göre ovalar :
  - Ovalar kıyıya yakın ya da uzak olma durumlarına göre kıyı ovalar ve iç ovalar diye ikiye ayrılır.
  - Kıyı ovalar; Bafra, Finike vb.
  - İç ovalar; Eskişehir, Muş vb.

  3) Yükseltilerine göre ovalar :
  - Bazı ovalar deniz seviyesine yakın iken, bazı ovalarda denizden 1000-2000 metre yüksektir. Bunlar grubuna göre ikiye ayrılır.
  - Alçak ova; Çukurova, Çarşamba vb.
  - Yüksek ova; Konya, Malatya vb
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ova denilen yer şekilleri şu anlama gelmektedir. o valar akarsuların aşındırmadığı ve bu yerlerde tarımın yapılabildiği yerlere denilmektedir. bunun dışın da türkiye ovaları hakkında bir bilgi verelim : türkiye de bulunan ovalar yükselti bakımından doğudan batıya doğru azalmaktadır.
+ Yorum Gönder