+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Başlıca Mdenlerimizden demir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Başlıca Mdenlerimizden demir
  Başlıca Madenlerimizden Demir ile ilgili bilgi


  demirn.jpg
  DEMİR

  Ağır sanayinin en önemli hammaddesi olan demir, inşaat, makine ve araçların üretiminde kullanılır.
  Türkiye demir rezervleri bakımından zengindir. En zengin demir yataklarımız, Divriği ve Kangal (Sivas), Hekimhan ve Hasançelebi (Malatya), Havran (Balıkesir), Torbalı (İzmir) ve Simav (Kütahya) çevresinde bulunmaktadır.
  Ayrıca Kayseri, Niğde ve Adana illerinin Orta Toroslar’daki Aladağ’lara yakın kesimleri, K.Maraş, Hatay, Çamdağı ( Adapazarı) demir yatakları da önemlidir.
  Çıkarılan demir cevheri Ereğli (Zonguldak), Karabük, İskenderun, Kırıkkale, Sivas ve İzmir’deki demir-çelik fabrikalarında işlenir.
  2005 yılı verilerine göre 6,4 milyon ton demir üretimi yapılmasına karşılık, bu üretim fabrikaların ihtiyacını karşılayamamıştır. Bu sebeple aradaki açık dış alımla karşılanır.
  Ereğli ve Karabük demir-çelik fabrikalarının kuruluş yerlerinin belirlenmesinde bu yörelerde çıkarılan taşkömürü etkili olmuştur.
  İskenderun demir-çelik fabrikası için gerekli enerji kaynağı gemilerle G.Afrika Cumhuriyeti’nden gelmektedir. Liman şehri olduğundan ulaşım kolay ve ucuz.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Türkiye yer altı kaynakları bakımından çok zengin olan bir ülkedir. bu ülke de bulunan yer altı kaynaklarından biri demir madenidir. demir ağır sanayinin en önemli madenlerinden biridir. çünkü demir inşaat, makine ve araçların üretiminde kullanılır.
+ Yorum Gönder