+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Sinop Doğa manzarası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sinop Doğa manzarası
  Sinop Doğa Manzarası hakkında bilgi


  sinop-do-a-manzaras-.jpg

  Sinop yöresi, Karadeniz ikliminin bir özelliği olarak her zaman yağış aldığından orman ve bitki örtüsüyle kaplıdır. Ormanlar hem zengin hem de çeşitlidir. Çam, köknar, meşe, gürgen, kayın, dişbudak, karaağaç ve kavak başlıca türlerdir. Ağaç denizi olarak nitelendirilen Çangal Ormanları, Ayancık, Türkeli ve Boyabat yörelerini kaplar. Dıranaz, Göktepe, Soğuksu ve Elekdağı Ormanları da hem önemli doğal güzellikleri oluşturur, hem de ekonomik yönden büyük değer taşır.

  Ormanların altında yaban menekşesi, çuha çiçeği, mayıs karanfili, küçük kırlangıç otu, ciğer otu gibi bitkilere de rastlanır.

  Sinop yöresindeki bitki örtüsü, çok çeşitli ağaç türlerinden oluşmuştur. Kıyı şeridinde Akdeniz bitkileri de görülür. Meşe, defne, karaağaç, çınar, fın¤dık, kızılcık, kayın, gürgen, karaçam ve sarıçamdan oluşan bu bitki örtüsü, yükseltinin 1.800 m.ye ulaş¤tığı kesime kadar yayılır.

  İlin güneyine doğru gidildikçe iklim kuraklaşmaya başlar. Bu kesimde kuzeydeki gür bitki örtüsün&#252 ;n yerini bozkır bitkileri alır.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  sinop ili karadenizde orta karadeniz bölgesinde kalan bir ilimizdir coğrafi anlamda karadeniz bölgesinin özelliklerini kıyı bölümleri taşırken iç bölgeleri iç anadolu iklimi özelliği taşır
+ Yorum Gönder