+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Mardin İlinin İklim Yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mardin İlinin İklim Yapısı
  Mardinin İklim Yapısı
  Mardin İlinin İklim Yapısı : Akdeniz iklimine benzer özellikler taşır.Yazlar çok kurak ve sıcak kışları ise bol yağışlı ve ılımandır. Mardin'de kış mevsiminde oluşan yüksek basınç alanı kış aylarının soğuk geçmesine yol açar. Bir yandan güneydeki Çöl İkliminin etkisi altında bulunması ( Basra Alçak Basıncı), diğer yandan kuzeydeki yüksek dağların serin hava kütlelerinin bölgeye girmesine mani olması sebebiyle ilin ovalık kesiminde yazlar çok sıcak geçer. İlin kuzey kesiminde zaman zaman kara iklimine benzer özellikler görülür. Mardin'in iklimini ova ve dağ kesimi olarak iki şekilde değerlendirmek mümkündür. İki Kesimdeki farklılık yağış, sıcaklık ve rüzgar değerlerinde ortaya çıkar. Ova kesiminde yazlar çok sıcak geçer, kışlar ise ılıman ve yağmurludur. Bu kesimde az miktarda ve kalıcı olmayan kar yağışları görülür. Dağ kesiminde ise yazları ovaya nispeten daha serin , kışlar ise şiddetli rüzgar, bol yağmur ve kar yağışlı geçer.

  Mardin, ilçeleri ve komşu illerden rüzgar hızının ve yağış miktarının yüksekliği; nem ve sıcaklık değerlerinin düşüklüğ&#252 ; ile dikkat çekici bir farklılık gösterir.
 2. Sultan
  Devamlı Üye

  Mardin ilinin iklim yapısını değerlendirirsek yazları çok sıcak ve kurak kışları ise çok yağışlıdır. Kış aylarının soğuk geçmesinin sebebi çöl iklimi yüzündendir.
+ Yorum Gönder