+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Ispartanın İklimi ve Bitki Örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ispartanın İklimi ve Bitki Örtüsü
  Ispartanın İklimi ve Bitki Örtüsü

  Isparta’nın iklimi, Akdeniz bölgesi ile Orta Anadolu bölgesi iklimleri arasında bir geçiş özelliği gösterir.Yılın üçte birinde sıcaklık 0 derecenin altında seyreder.Kar yağışı azdır. Senelik yağış 445-620 mm arasında değişir.Genelde sıcaklık -17 derece ile +37 derece arasındadır.

  Isparta il topraklarının % 40’a yakını orman ve fundalıklardan, % 20’si çayır ve mer’alardan, % 16’sı ekili ve dikili arâzilerden, % 24’ü ise tarıma elverişsiz arâziden müteşekkildir. Ekime müsâit arâzinin mühim kısmı gül bahçeleri ile kaplıdır. Atabey ve Keçiborlu’da gül bahçeleri daha çoktur. Aksu Vâdisi ve Davraz eteklerinde meyve, zeytin ağaçları vardır. 1500 m yüksekliğe kadar olan yerlerde meşe ve katran, ardıç ve maki cinsi ağaçlar ve daha yükseklerde çeşitli çam ormanları bulunur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Isparta ilimiz iki bölge arsında kaldığı için bu iki bölgeninde iklimini göstermektedir. ısparta ayrıca yılın belli bir kısmın da sıcaklıklar sıfırın altına düşmektedir. bunun dışıında ısparta gezilmek için tercih edilebilecek güzel bir ilimizdr. ama bu kişisel bir görüştür.
+ Yorum Gönder