+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Ağrının bitki türleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ağrının bitki türleri nelerdir
  Ağrının Bitki Türleri Nelerdir ?  Arazinin volkanik oluşu, yağışların az, ısının çok düşük olması sebebiyle dağlar ve ovalar çıplaktır. Arazinin % 20’si mer’a ve otlak olup % 80’i ekime elverişli değildir. Su kenarlarında, söğüt ve kavak ağaçlarına rastlanır.
  Ağrının bitki türleri
  Volkanik bir arazi oluşu, yağışların az, ısının çok dÜşÜk olması sebebiyle dağlar ve ovalar çarpıktır. Arazinin % 80 i ekime elverişli değildir. Tabii bitki örtÜsÜ, genellikle yÜksek plato stepleri görÜnÜmÜndeki bozkırlardır. Bozkırlar özellikle, Ağrı merkez, Eleşkirt ilçesi ve Yukarı Murat Irmağı civarında yoğunluk kazanır. Eskiden Ağrı Dağının yamaçları zengin ormanlarla kaplı iken, tahripler sonucunda bugÜn bitki örtÜsÜ step görÜnÜmÜ almıştır. iklim koşullarından dolayı bir çok ot tÜrÜ yetişmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Ağrı ilimiz karasal bir iklime sahip olna bir ilimizdir. türkiyenin en yüksek ve büyük dağı olan ağrı dağı da bu ilimizde yer almaktadır. bunun dışın da ağrı çok soğuk olan bir ildir hatta 1942 yılın da türkiyenin en soğuk günü ağrıda yaşanmıştır.
+ Yorum Gönder