+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türk Boğazları Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Türk Boğazları Hakkında Bilgi
  Türk Boğazları Hakkında Bilgi


  marmara-denizi-ve-bo-azlar.jpg  Marmara Denizi ve Boğazlar

  Türk Boğazları terimi iki dar boğazı, bir tarafta Marmara Denizi ile Ege Denizi'ni ve diğer taraftan da Karadeniz'i bağlamayı ifade eder. Geleneksel olarak Avrupa ve Asya kıtaları arasında sınır olarak kabul edilirler. Türkiye'nin kuzey batısında yer alırlar.

  Su yolları bölümlemeleri

  * İstanbul Boğazı veya Boğaziçi yaklaşık 30km uzunluğunda ve sadece 700 metre genişliğinde olup, kuzeyde Marmara Denizi ile Karadeniz'i bağlar. İstanbul'a doğru akar. Onu iki kıtada yer alan tek şehir yapar. Karşıdan karşıya geçiş iki süspansiyon köprü (Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) ile olur. Boğaz altından giden demiryolu geçişli tünel projesinin Marmaray hali hazırda yapımına devam edilmektedir.

  * Çanakkale Boğazı, 68 km uzunluğunda ve 1,2 km genişliğinde olup, güneyde Çanakkale yakınında Marmara Denizi ile Ege Denizi'ni birleştirir. Tarihsel olarak Hellespont adı ile bilinir. I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Savaşları'na sahne olmuştur. Hükümetin 1936 yılında imzaladığı Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden sonra uluslararası su yolu olmuştur.
 2. CANGÜLER
  Bayan Üye

  Türk Boğazları tarih boyunca herkesin gözü olan çeşitli savaşların ve mücadelenin bu nedenle gerçekleştiği ve dünya ve karadeniz devletleri tarafından dünya ya açılan bir kapı olması nedeniyle önem çoktur.
+ Yorum Gönder