+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Fethiye depremi ne zaman oldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Fethiye depremi ne zaman oldu
  Fethiye Depremi  fethiye depremi.jpg


  FETHİYE DEPREMİ(1957)

  24-25 Nisan 1957’de Fethiye’de oluşan şiddetli yer sarsıntısı.Şiddeti Richter ölçeğine göre 7.1 olan bu depremde Fethiye’deki binaların yüzde 90’ı yıkılmış, Ovacık tamamen tahrip olmuştur.Dalyan,Marmaris,Datça,Eskişehir,Çameli ve civar köylerde de etkili olan deprem sonucunda yöre halkından toplam 67 kişi ölmüştür.
  Konumu 36dereceye 5` doğu boylamı olan bu depremde açığa çıkan enerji 33çarpı 10üzeri 21 erg’dir.24 Nisan gecesi hissedilen ilk sarsıntıdan sonra bölge halkı konutlarını terk etmişti.Bu nedenle asıl depremde ölü sayısı görece az olmuştur.
  Fethiye depreminin oluştuğu alan Türkiye’nin ikinci derece tehlikeli deprem bölgesindedir.Kasaba batıda Kerme Körfezinden, doğuda Kocaçayı Vadisine kadar uzanan ve Akdeniz kıyısına paralel olan bir tektonik çukurluk sistemin içindedir.Bu çukurlukta sık sık yerel depremler oluşmaktadır.Ayrıca İstanköy, Meis ve Rodos adaları deprem merkezlerinin etki alanı içindedir.Geçmişte de Fethiye’de önemli depremler oluşmuştur.Bölge zemininin genç alüvyonlardan oluşması ve yeraltı suyunun da yüksekte bulunması, depremlerde şiddet arttırıcı rol oynayabilmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fethiye depremi 24-25 Nisan 1957’de Fethiye’de gerçekleşen bir depremdir. bu depremin şiddeti yapılan ölçümlere göre 7.1 büyüklüğündedir. bu deprem yüzünden fethiye de bulunan evlerin yüzde doksanının yıkılmasına neden olmuştur.
+ Yorum Gönder


bingöl depremi