+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Lice depremi ne zaman oldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Lice depremi ne zaman oldu
  Lice Depremi Ne Zaman Oldu ?  LİCE DEPREMİ(1975)

  6 Eylül 1975’te Lice’de oluşan şiddetli yer sarsıntısı.Magnitüdü Richter ölçeğine göre 6.6 olarak belirlenen deprem sonucunda Lice’de ve çevre köylerde 2.385 kişi yaşamını kaybetmiştir.Deprem sonucu Hani, Hazro, Kulp, Dicle, Silvan, Ergani ve Diyarbakır çevresindeki yapıların 8.159’u ağır, 4.550’si orta ve 7.283’ü hafif hasar görmüştür.
  Konumu 38 51` kuzey enlemi, 40 77` doğu boylamı olarak belirlenen bu depremde, Genç ilçesinin yolu üzerinde, Korha köyünün batısında, kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda 5-10 cm düşey, 8-10 cm yatay atımlı 200-300 metre uzunluğunda sağ doğrultulu bir kırık oluşmuştur.
  Lice, kuzeyden güneye doğru, kireçtaşı, kumtaşı, marn ve alüvyondan oluşan bir zemin üzerine kurulmuştur.Üçüncü derece deprem bölgesinde yer alan ilçe, Hani-Lice-Kulp deprem hattı üzerindedir.Bölge ayrıca Bingöl-Muş kırık hattının ve bölgesel kırık sistemlerinin etkisi altındadır.Bu özellik, bölgenin çevrede oluşan depremlerden hafif hasar görmesine neden olur.İlçenin zeminini oluşturan yapı toprak aşınmasıyla taşınan killi, kumlu, çakıllı toprak katmanıyla örtülmüştür.Yeraltı suyunun düzeyi genellikle yüksektir.
 2. Fatma
  Administrator

  Deprem hem mal hemde can kaybına neden olan bir doğal afettir. Bu zararları en aza indirmek bizim ellimizde. eğer bir deprem bölgesinde yaşıyorsak Öncelikle yapmamız gereken evdeki eşyalarımızın yerini sabitlemek.
+ Yorum Gönder


lice depremi,  lice depremi ne zaman oldu ,  6 eylül 1975 lice depremi,  lice deprem tarihi sati