+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Kızılırmağın doğduğu ve döküldüğü yer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kızılırmağın doğduğu ve döküldüğü yer
  Kızılırmağın Doğduğu ve Döküldüğü Yer

  Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 4 kişi, Türkiye'nin en uzun akarsuyu olan Kızılırmak'ı doğduğu yer olan Sivas Kızıldağ'dan denize döküldüğü Samsun'un Bafra ilçesine kadar botla kat edecek.

  Böyle bir etkinliğin Türkiye'de ve dünyada ilk defa gerçekleştirileceğini söyleyen ekip başkanı ve fikir babası öğretmen Rüstem Kurnaz, "Bu fikir 1984 yılında atandığım ilk görev yerim olan Sivas İmranlı ilçesinde doğdu. O yıllardan beri gerçekleştirmeyi hayal ettiğim bir fikirdi. Bin 355 kilometre uzunluğundaki ülkemizin en uzun nehri Kızılırmak'ı doğduğu yer olan Sivas Kızıldağ'dan başlayarak denize döküldüğü yer olan Samsun'un Bafra ilçesine kadar su üzerinde ekibimizle 20 günde kat etmeyi hedefliyoruz." dedi.


  k-z-l-rmak-samsun.jpg


  Kızılırmak'ın ortalama akış hızının saatte 11 kilometre olduğunu dile getiren Kurnaz şöyle konuştu: "Akarsu kısmını doğal akış ile bot ve kano kullanarak, yaklaşık uzunluğu 300 kilometre olan nehir üzerindeki 8 baraj gölünü ise motorlu botlarla geçmek kaydıyla yolculuğu 20 günde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Günde ortalama 7 saat su üzerinde kalacağız, sadece yemek ve dinlenme ihtiyaçlarımızı gidermek için karaya çıkacağız. Bu projemiz tamamen macera amaçlı bir etkinlik olup, ilerde yapılacak belgesel çekimi için bir altyapı çalışması olarak önem arz etmektedir. Projeyi gerçekleştirebilmemiz için ekip seçimi ve sponsor çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızı tamamladıktan sonra 1 Temmuz'da yola çıkmayı planlıyoruz.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Kızılırmak Türkiyenin en uzun akarsuyudur üstelik Türkiyeden doğup yine Türkiye topraklarında denize dökülüyor. Bu Akarsu yağmur ve kar sularından beslenir ve rejimi düzensizdir. Kızılırmağın üzerine 8 tane baraj yapılmıştır.
+ Yorum Gönder


kızılırmak,  KIZILIRMAK,  samsun kızılırmak,  kızıl ırmak,  Kızılırmak resmi,  KIZIL IRMAK