+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Çoruh nehri nereye dökülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Çoruh nehri nereye dökülür

  Çoruh Nehri

  Çoruh nehri nereye dökülü.jpg

  Çoruh Nehri , dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri ve en derin nehridir.Artvin ilinin en büyük akarsuyudur. Bu illerdeki hemen hemen bütün çay ve dereler Çoruh’un kollarını oluştururlar.


  Kaynağını Mescid Dağı'nın (3.255 m) batı yüzünden alır. Önce batı doğrultusunda akıp [bayburt ve ispir ]’den geçtikten sonra bir yay çizerek. Yusufeli'nin Yokuşlu köyü önünde Artvin il sınırlarına girer. Yusufeli, Artvin ve Borçka’nın içerisinden geçtikten sonra Borçka’nın Muratlı kasabasından geçerek burada il ve ülke sınırlarını terk eder ve Batum’da Karadeniz’e dökülür.  Toplam uzunluğu 376 km olan Çoruh Nehrinin il sınırları içerisindeki www.alasayvan.net uzunluğu 150 km olup 100 km'si Yusufeli sınırları içerisinde seyreder. Çoruh’un debisi Mayıs ayında (569/529 m³/sn.) zirveye çıkar. Yıl boyunca en düşük debisi ise 53.09 m³/sn.’dir. Eğim %5’tir.
  Çoruh Nehri'nde başta sazan ve kefal olmak üzere birkaç balık türü bulunur. Nehrin Yusufeli sınırları içerisinde seyreden 100 kilometrelik kısmı rafting ve kano gibi su sporları için en uygun ve en zorlu parkurları meydana getirmiştir


 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Çoruh nehri dünyanın en derin en hızlı akan nehirlerinden biri. Mescit Dağlarından kaynağını alır.
+ Yorum Gönder