+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Gökçeada'da Ağustos ayında kutlanan Meryem ana şenlikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Gökçeada'da Ağustos ayında kutlanan Meryem ana şenlikleri

  Gökçeada'da Panayır

  Gökçeada'da Ağustos ayında kutlanan Meryem ana şenlikleri.jpg  Gökçeada'da her yıl 14-16 Ağustos tarihlerinde Rumlar tarafından düzenlenen Meryem Ana Panayırı, adanın en kalabalık olduğu dönem.
  Hiristiyan inanışına göre azizlerin ölüm günü, bayram gibi kutlanıyor. Meryem Ana'nın ölüm günü olan 15 Ağustos'un kutlandığı bu panayırda, Yunanistan'da ve başka ülkelerde yaşayan adalılar, onların çocukları ve torunları biraraya geliyor.

  Tepeköy, panayıra evsahipliği yapan köy. Panayır için kurbanlar kesiliyor, yemekler, tatlılar pişirilip dağıtılıyor. Köy meydanına masalar kuruluyor. Kalabalık geç saatlere kadar dans ediyor, sirtaki yapıyor, şarap içip coşuyor.

  Son iki senedir panayır İmroz Kültür Günleri adı altındaki etkinliğe www.alasayvan.net dahil edilmiş. Gökçeada'yı Koruma Yardımlaşma Geliştirme ve Yaşatma Derneği tarafından organize edilen 2.İmroz Kültür Günleri 2008'de 12-23 Ağustos tarihlerinde düzenlendi.
  Etkinlikte 15 Ağustos Meryem Ana Eğlencesi dışında folklor gösterisi, belgesel gösterimi, sergi ve çeşitli turnuvalar yapıldı.

  Bu dönemde adayın ziyaret etmeyi düşünüyorsanız otel rezervasyonunuzu en az 1 ay önceden yapmalısınız !


 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Gökçeada'da her yıl düzenli olarak 14-16 ağustosta Meryem Ana Panayırı düzenlenmektedir. bu panayır adada bulunan rumlar tarafından düzenlenmektedir. ayrıca gökçe adanın en yoğun olduğu zamanlar bu panayırın olduğu zamnalradır.
+ Yorum Gönder