+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiyenin en büyük jeotermal santrali nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Türkiyenin en büyük jeotermal santrali nerededir

  Türkiyenin Enerji Santralleri

  Türkiyenin en büyük jeotermal santrali nerededir.jpg  Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu Doğal Elektrik, Denizli Kızıldere jeotermal sahasında kurmayı planladığı 60 MWe elektrik ve 50 MWt termal güce sahip jeotermal santralini hayata geçirmek için çalışmalara hız verdi.

  Zorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan, yaptığı yazılı açıklamada, santralde kullanılacak buhar türbini alımı için açtıkları ihaleyi dünyanın önde gelen şirketleri Japon www.alasayvan.net Sumitomo Corporation ve Fuji Electric işbirliğinin kazandığını belirterek, 2013 yılında tamamlamayı hedefledikleri Türkiye'nin ''en büyük'' jeotermal santrali için önemli bir adım attıklarını bildirdi.

  Özozan, Kızıldere jeotermal sahasında çalışmaları iki aşamada yürüttüklerini, Zorlu Enerji'nin ilk olarak ADÜAŞ ihalesi ile devraldığı Kızıldere Santrali'nde rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirdiğini kaydederek, ''Kızıldere Santrali'ni devraldığımızda santralin mevcut şartları çok iyi değildi. Kullanım kapasitesi neredeyse yarı yarıya düşmüştü ve sahayı besleyen rezervuar doğru bir şekilde kullanılamıyordu. Biz santrali devraldıktan sonra ilk olarak rehabilitasyon çalışmaları gerçekleştirdik. 7 MW'a kadar düşen kapasiteyi kısa bir dönem sonra kurulu kapasitesi olan 15 MW'a çıkararak sürekliliğini sağladık'' ifadesini kullandı.

  Bu çalışmaların ardından Kızıldere jeotermal sahasının kapasitesini en verimli şekilde değerlendirmek amacıyla çalışmalara başladıklarını belirten Özozan, yaklaşık bir yıl süren sondaj çalışmaları ve araştırmalar sonucunda sahada 60 MW kapasiteli Türkiye'nin en büyük jeotermal santrali yatırımına karar verdiklerini kaydetti.

  Özozan, ifade ederek, uzun vadede hem yöresel istihdamı hem de doğal tarımı desteklemeye öncelik vereceklerini bildirdi.

  Kızıldere sahasının 243 derece sıcaklığı barındıran bir saha www.alasayvan.net olduğunu vurgulayan Özozan, yeni yatırım ile bölgede seracılık ve termal turizm başta olmak üzere yeni iş alanlarının oluşmasına destek olacaklarını bildirdi.

  Verilen bilgiye göre, Zorlu Enerji'nin, 2008 yılında ADÜAŞ ihalesi ile devraldığı 15 MW güçteki Kızıldere jeotermal santralinin kapasite artırımında kullanacağı buhar türbini, 650 ton/saat jeotermal buhar ile yıllık 470 milyon kWh elektrik kapasitesine sahip olacak. Fuji Electric tarafından Japonya'da üretilen buhar türbini, 2012 yılının Temmuz ayında teslim edilecek.
  Kızıldere Jeotermal Elektrik Santrali'nin 30 yıllık işletme hakkı, 2008 www.alasayvan.net yılında gerçekleştirilen ihale sonucunda Zorlu Doğal Elektrik Üretimi'ne devredilmişti.


 2. GÜLDEREN
  Üye

  Türkiye enerji kaynakları bakımından zengindir çünkü onun konum ve dağlık olması ona bu enerji kaynağının ana maddesini oluşturur byu santrallerin çoğu genellikle Marmara ve ege de olmak üzere dağlık ve engebeli ve akarsuyun olduğu yerlerde bulunurlar ülkemizde
+ Yorum Gönder


jeotermal enerji santralleri nerelerdedir