+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiye’nin Türkiye sınırları dışında sahip olduğu tek kara parçası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Türkiye’nin Türkiye sınırları dışında sahip olduğu tek kara parçası

  Türkiye’nin Türkiye Sınırları Dışında Sahip Olduğu Tek Kara Parçası Hangisidir ?  Caber Kalesi, Türkiye’nin Türkiye sınırları dışında sahip olduğu tek kara parçasıdır. Suriye’nin kuzeyinde ve Fırat nehrinin sol kıyısında kalan bu kalede 1921 yılından beri Türk bayrağı dalgalanmaktadır.


  Caber Kalesi.jpg


  Birinci Dünya Savaşı’n Türkiye, Lozan görüşmeleri öncesinde Suriye’yi işgal eden Fransa ile masaya oturdu ve Ankara’da 1921′in 20 Kasım’ında bir ‘‘ön barış andlaşması’’ imzalandı. Fransa, andlaşmanın 9. maddesiyle Caber Kalesi‘nin eteklerindeki ‘‘Türk Mezarı’’nın Türk toprağı olduğunu, Türkiye’nin malı olarak kalacağını ve mezara Türk bayrağı çekileceğini kabul ediyordu.

  Türkiye’nin yeni sınırları 1923′ün 24 Temmuz’unda Lozan’da son şeklini alırken Fransız tarafı Ankara Andlaşması’nın hükümlerinin aynen geçerli olduğunu, Lozan’la çakışmadığını duyurdu. Bu, Caber Kalesi’ndeki Türk Mezarı’nın Türk toprağı olduğunun teyidiydi. Fransız hakimiyetinden
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  aslında caber kalesi olarak bilinen yer suriyede türkiyeye ait olan bir toprak parçası idi fakat pek çok kez güvenlik gerekçesi ile oradaki anıt mezarlar taşında en son 2 yıl önce yeniden savaş dolayisiyle nakledildi
+ Yorum Gönder