+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Menderes Irmağı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Menderes Irmağı Hakkında Bilgi

  Menderes Irmağı İle İlgili Bilgi
  Ege Bölgesi’nde İki ırmak.

  Büyük Menderes, Ege Bölgesi’nin en büyük akarsuyudur. Uzunluğu 529 km, yağış alanı 25 000 km2′dir. Başlıca büyük kollan Banaz Çayı (170 km), Çine Çayı (99 km) ve Akçay’dır (291 km).

  B. Menderes’in yukarı kesiminde sular ocak ayında kabarmağa başlar, mayısta en yüksek noktasına ulaşır. Haziranda azalma başlar, ağustosta en düşük düzeye iner. Buna rağmen B. Menderes’in akışı oldukça düzenli sayılabilir. Çünkü ırmağın çığırı üzerindeki Karakuyu ve Işıklı bataklıkları ve Akçay üzerindeki Kemer Barajı su akışını düzenler.
  Menderes Irmağı1.jpg


  B. Menderes kabarma mevsiminde taşar, ovaları su basar. Irmak eski çağlardan beri alüvyon biriktire bi-riktire büyük bir delta meydana getirmiştir. Irmak ağzı her yıl denize doğru 10 metre’ ilerler. Bu nedenle körfezin önü dolmuş, şimdiki Bafa Gölü meydana gelmiştir.

  Küçük Menderes

  Küçük Menderes, Ege Denizi’ne dökülen ırmakların en küçüğüdür. Uzunluğu 140 km, yağış alanı 3 000 knv’dir. Irmak, Ödemiş yakınındaki Bozdağ’dan çıkar, Selçuk yakınlarında sona erer. Bu ırmağın ağzı da eskiden çok içerilerdeydi. Şimdi kıyıdan 8-9 km içeride bulunan Efes, İlk-çağ’da bu ırmağın ağzında işlek ve ünlü bir liman kentiydi. Irmağın getirdiği lığlar (alüvyon) zamanla denizi doldurduğundan buralar bataklık olmuş, bu yüzden Efes terk edilerek harabe haline gelmiştir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  küçük menderes diye tabie edilen nehirege yöresinde bozdağlardan doğan bir nehirdir ayrıca menderin döküldğü alan ilk çağlardan beri önemli liman yerleşkelerinden biridir
+ Yorum Gönder


menderes cayi,  buyuk menderes