+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiye'nin en büyük krater gölü hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türkiye'nin en büyük krater gölü hakkında bilgi

  Türkiye'nin En Büyük Krater Gölü


  Nemrut Gölü, Türkiye’nin en büyük krater gölü olup, adını M.Ö. 2100′de yaşamış Babil Hükümdarı Nemrut’tan almıştır. Yüksekliği 2250 metre olan Nemrut Dağı’nın 4. Zamanda patlaması sonucu oluşmuştur.

  ninenbykkratergl.jpg

  Dağın tepesinde biri sıcak, iki krater gölü var. Soğuk Göl 13 kilometrekare büyüklükte, derinliği 155 metredir. Sıcak göl (Ilı Göl)’ün suyu 60 santigrat dereceye varabilmektedir. Üç kilometrekare alana sahiptir ve en derin noktası 100 metre civarındadır. İki göl arasında su bağlantıları bulunmaktadır. Nemrut Krater Gölü, Bitlis’e 26, Güroymak ilçesine 10 kilometre,Tatvan ilçesine 15 kilometre uzaklıktadır. Soğuk Göl’ün suyu tatlıdır ve içilebilir.

  Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken gölün çevresinde dinlenme ve konaklama tesisleri bulunmamaktadır. Bitlis-Tatvan karayolundan 13 kilometre uzaklıkta olan Nemrut Krater Gölü’nün turizme açılması için Bitlis Valiliği’nce başlatılan çalışmalar sürmektedir
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Nemrut gölü Türkiye'nin en büyük krater gölüdür.Çok güzel bir görünüme sahiptir.Ama ne yazık ki dinlenme tesisleri yok.Ayrıca Nemrut gölü dünyanın en büyük ikinci kaldera gölüdür.
+ Yorum Gönder


türkiyenin gölleri,  nemrut gölü,  bitlis tatvan nemrut dağı