+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Haçlı Seferleri Siyasi Nedenleri ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Haçlı Seferleri Siyasi Nedenleri ilgili bilgi


  Haçlı Seferleri Siyasi Nedenleri  Müslüman Araplar Dört Halife ve Emeviler döneminde Filistin, Suriye ve İspanya’yı ele geçirmişlerdi. Aynı zamanda Selçuklu Türkleri Anadolu’nun büyük bölümünü HıristiyanBizans’ın elinden alarak devlet kurmuşlardı. Bu durum karşısında Avrupalı Hıristiyanlar haçlı seferlerini başlattı.
  Haçlı Seferleri Ekonomik Nedenler
  Avrupalılar çok eskiden beri doğudan gelen ipek, porselen ve baharat gibi mallara çok ilgi göstermişlerdir. Ancak, o zaman dünyanın en büyük ticaret yolları sayılan “İpek” ve “Baharat” yollarının denetimi Müslümanların denetiminde bulunuyordu. Bazı Avrupalılar, bu Müslüman ülkelerine giderek zengin olmak istiyorlardı.

  Haçlı Seferleri Siyasi Nedenleri.jpg

  Haçlı Seferleri Dini Nedenler
  Hıristiyanlar için Kudüs’e haç ziyareti yapmak kutsal bir görevdi. Ancak, haç merkezininMüslümanların elinde olması Hıristiyanların hoşuna gitmiyordu. Haç görevini rahat yerine getiremediklerini düşünüyorlardı. Avrupa’nın önde gelen Hıristiyanlık tarikatları önce devlet ve derebeyler arasında barışı sağladılar sonra onları, Müslümanlarla savaşmaya çağırdılar. “Bu savaşı Hz. İsa ve Tanrı istiyor; Müslümanlarla savaşmak en kutsal görevdir; bu savaşa katılanlar cennete gidecekler” diye propaganda yaptılar. Ayrıca, Hıristiyanlık Bizans’ın Türk akınlarından kurtulmak için diğer Hıristiyanlık ülkelerden iki de bir yardım istemesi macera peşinde koşan Avrupalı prensleri ve şövalyeleri savaşa katılmaya yönlendiriyordu.
  Haçlı Seferleri toplam sekiz tanedir. İlki 1096’da başlamış, en sonuncusu ise 1270 yılında yapılmıştır. Bunlardan, şimdilik ilk dördü bizi ilgilendirdiği için aşağıda onlardan söz edeceğiz.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  Haçlı Seferleri Siyasi Nedenleri ilgili bilgi; haçlı seferleri nedenleri belli aslında müslümanlara karşı birlik oluşturup müslümanların yayılmasını engellemek
+ Yorum Gönder


haçlı seferleri,  haçlı seferleri ile ilgili resim,  2. haçlı seferi resimleri