+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Ülkemizde görülen rüzgar çeşitler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ülkemizde görülen rüzgar çeşitler


  RÜZGÂR ÇEŞİTLERİ VE YÖNLERİ


  GÜN DOĞUSU: Doğudan esen soğuk ve kuru rüzgâr. Güney Rusya ile Kafkaslarda yüksek
  basıncın görülmesi durumunda bu rüzgâr tip daha çok gözlemlenir. Gün doğusu rüzgâr
  genellikle yağışın kesilmesine neden olur.

  Ülkemizde Görülen Rüzgar Çeşitleri.jpg

  KEŞİŞLEME: İstanbul yöresinde güneydoğudan esen rüzgâra denizcilerin verdiği addır.
  Uludağ'ın eski adı olan Keşiş dağının yönüne göre adlandırılmıştır.

  KIBLE: Güneyden esen, güney yönünü simgeleyen “kıble”den ismini alan, oldukça sıcak ve nemli rüzgâr. Orta Akdeniz’de oluşan alçak basınç merkezi ülkemizde bu tür rüzgârın
  gözlenmesini sağlayan etkenlerdendir.

  LODOS:< Türkiye’nin batı kesimlerinde, güney batı yönlerden esen sıcak rüzgâr. Bazen hızı ve hamlesi 60 ile 130 Km/s' a kadar ulaşarak etkili olur. Denizciler için oldukça önemli ve tehlikeli varsayılan rüzgâr tipidir. Marmara bölgesinde deniz ulaşımı nı etkiler.

  GÜNBATISI: Batıdan esen sıcak ve nemli rüzgâr. Günbatısı özellikle yurdun batı kesimlerinde yağışlara neden olur. Marmara ve Karadeniz üzerinden alçak basınç ve cephe sistemlerinin her geçişinde gözlenir, zaman zaman denizde ve karada yaşamı etkiler.

  KARAYEL: Yağmurlu bir dönemi izleyen 2–3 gün boyunca devamlı olarak kuzeybatıdan esen rüzgâr. Sıcak, kuru ve hoş bir hava yaratırlar.

  YILDIZ: Kuzeyden esen, ismi yerel balıkçılar tarafından verilen soğuk rüzgâr. Genellikle Karadeniz ve Marmara denizi üzerinden bir soğuk cephenin geçişinden sonra eser. Yazın serin, kışın ise soğuk hava taşır.

  POYRAZ: Kuzey doğudan esen rüzgâr çeşidine poyraz denir. Kışın kar ve soğuk getirir. Deniz hafif çalkantılı ve dalga üstünde beyaz köpükler olur.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  aslında her bölgede değişen rüzgar tipleri görülmektedir o anlamda ülkemizde ayrı bir zenginlik vardır yukarıda rüzgar tipleri çok güzel özetlenmiştir
+ Yorum Gönder