+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiyede Volkanizma Ve Etkileri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türkiyede Volkanizma Ve Etkileri Nelerdir

  Türkiyede Volkanizma ve Etkileri

  cografyadersi5_1358978212102.jpg
  Volkanlar, dünyada ve ülkemizde daha çok fay hatları ve genç kıvrım kuşaklarının yaygın olduğu alanlarda görülür. Volkanizma faaliyetleri insanlar için büyük tehlikeler oluşturmasına rağmen bu alanlar yoğun nüfuslu alanlardır. Bunun nedenleri;


  • Volkanik toprakların mineral bakımından zengin ve verimli olması,
  • Volkanik alanların yer altı madenleri bakımından zengin olması,
  • Volkanik arazilerin turizm açısından önemli yer şekilleri oluşturmalarıdır. Türkiye’nin önemli volkanik dağları Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde kuzeydoğu – güneybatı yönünde bir hat üzerinde sıralanmıştır.

  İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan başlıca volkanik dağlar şunlardır: Erciyes, bölgenin en yüksek dağıdır. Bir ana koni ile çok sayıda yan koniden oluşmuştur. Bu dağdan çıkan volkanik malzemeler Nevşehir, Ürgüp, Göreme çevresinde geniş alanlara yayılmış, selinti suları ve rüzgar etkisiyle zamanla aşınarak peri bacalarını oluşturmuştur.

  Bu bölgede bulunan diğer volkanik dağlar; Melendiz, Hasan Dağı, Karacadağ ve Karadağ’dır. Ayrıca, Konya – Karapınar yakınlarındaki Meke Tuzlası ve Acıgöl de volkanizma ile oluşmuştur.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Ülkemizin bir çok yerinde yanardağların patladığını görmüşüzdür. Volkanizmada budur Mağmanın yerin derinliklerinde hareket ederek yer yüzüne çıkmaya çalışmasıdır. Patlaması sonucu etrafa zarar vermekte ve büyük kayıplar yaşatmaktadır.
+ Yorum Gönder


türkiyede volkanizma ve etkileri,  türkiyede volkanizma etkileri,  volkanizmanın etkileri,  volkanizma,  volkanizma ve etkileri,  volkanizmanın türkiyeye etkileri