+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiyedeki Önemli Körfezler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türkiyedeki Önemli Körfezler

  Türkiyedeki Önemli Körfezler Hakkında Bilgi


  Antalya Körfezi
  Edremit Körfezi
  Erdek Körfezi
  Gemlik Körfezi
  Gökova Körfezi
  Mersin Körfezi
  Saros Körfezi
  İskenderun Körfezi
  İzmir Körfezi
  İzmit Körfezi

  Türkiyedeki Körfezler (Detay)
  Marmara kıyıları : Marmaranı Trakya bölümü düzdür. Anadolu kıyıla ise, girintili çıkıntılıdır. Burada karaya oldukça sokularak bir girinti meydana getiren İzmit körfezi, Gemlik körfezi, Erdek ve Bandırma körfezleri vardı Burada aynı zamanda Samanlı ve Kap dağ yarımadaları da meydana gelmişti Marmara denizi, İstanbul boğazı Karadenize Çanakkale boğazı ile Ege denizine açılır. Bu iki boğaz da, önemli deniz yolları durumundadır.

  Ege kıyıları: Ege denizi kıyıların girinti ve çıkıntıları pek çoktur. Burada, dağlar kıyılara dik olarak uzanmıştır ve zamanla çökmeler olmuştur. Bu sebeplerle Ege denizi kıyıları, Anadolu yarımadasının en çok girintili çıkıntılı kıyılarını meydana getirir. Burada, Karaburun, Bodrum ve Marmaris yarımadaları gibi çıkıntılar ve Çandarlı, İzmir, Kuşadası, Mandalya, Kerme körfezleri gibi girintiler yer alır. Bu kıyıların en işlek limanı, İzmirdir.

  Akdeniz kıyıları: Bu kıyılar da Karadeniz kıyıları gibidir. Burada da dağlar, kıyıya paralel olarak uzandıklarından girinti ve çıkıntıları fazla değildir. Korunurlu limanlar burada da bulunmaz. Orta Torosların uzantısına uygun olarak Taşeli platosu ve Teke yarımadası, iki büyük çıkıntı meydana getirmektedir. Bunlar arasında büyük Antalya körfezi ve daha doğuda Mersin ve İskenderun körfezi yer alır. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin birleşik deltaları önünde büyük bir kıyı ovası görülür
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Körfez demek coğrafi terim olarak bir kara parçasının içine konulmuş olan deniz demektir. bu yani körfezler genellikle hatta ne çok dağların kıyıya dikey olarak uzandığı yerlerde fazla oluşmaktadır. zaten türkiye de de bir çok körfez vardır bunların en önemlisi gök ova körfezidir.
+ Yorum Gönder


türkiyenin körfezleri haritası,  türkiyenin körfezleri,  turkiyenin korfezleri,  türkiyenin körfez haritası,  türkiyedeki körfezler,  türkiyenin körfezleri harita