+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Çanakkale Boğazının Coğrafi Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Çanakkale Boğazının Coğrafi Özellikleri
  Çanakkale Boğazının Coğrafi Özellikleri nelerdir?

  Çanakkale Boğazı, Marmara Deniz 'inin Ege Denizi’ne bağlayan boğazdır. Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan boğazda köprü yoktur. Kıtalar arasında ulaşım feribotlarla sağlanır.

  Çanakkale Boğazının Coğrafi Özellikleri..


  Çanakkale Boğazının Haritası.jpg

  Çanakkale Boğazı, İstanbul Boğazı’nın iki katıdır ve en dar yeri orta tarafında 1300 m’dir. Burası güneydeÇanakkale kenti kuzeyde Kilitbahir’in olduğu yerdir. Boğazın en geniş yeri 7 km, uzunluğu 60 km’dir. En derin noktasının derinliği 167 metre olan boğazın ortalama derinliği 65 metredir. Batı yakasını Gelibolu Yarımadası, doğu kıyılarını Biga Yarımadası oluşturur.

  Boğazın her iki yakasında kaleler vardır. İlk defa Türk kuvvetleri 1356′da Süleyman Paşa ile Çimenlikhisar kalesini fethetti, Çardak kalesini yaptı. Yıldırım Bayezid Bizans surlarını yıkıp iç kaleyi düzeltti. Fatih Sultan Mehmet, Rumeli’de Sestos (Kilidülbahir-deniz kilidi), Anadolu’da Aydos (Seddülbahir-deniz seti) kalelerini yaptı.

  Batıdan boğaza girilirse Rumeli kıyısı boyunca Seddülbahir, Kirte, Kilitbahir, Eceabat, Boğalı, Büyük Anafarta, Kumköy, Uzundere, Küçük Anafarta, Cumalı, Bayırköy, Burgaz, Gelibolu, Yeniköy ana yerleşimleri görülecektir. Anadolu tarafında ise Kumkale, Erenköy, Kuzuköy, Çanakkale, Nara, Yapıldak, Bergos, Lapseki, Çardak yerleşimleri vardır. Boğazın Rumeli kıyısı Tekeburun’dan Çankaya burnuna, Anadolu kıyısı Kumkale burnundan Çardak’a uzanır. Çanakkale Boğazı, Balkanları(Avrupa) Gelibolu yarımadası boyunca Önasya’dan ayıran uzun dar bir boğazdır. 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  en dar olan yeri 1.5 km olan çanakkale boğazı ulaşımın feribotla sağlandığı bir boğazdır batısında gelibolu doğunda bigaz yarımadası bulunmaktadır
+ Yorum Gönder