+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda Yelken Kanat (Delta Kanat) nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yelken Kanat (Delta Kanat) nedir

  Yelken Kanat (Delta Kanat) nedir
  Yelken kanat ya da diğer adıyla Delta kanat bir hava sporudur. Bu spor, diğer hava sporlarından yamaç paraşütü ve planörcülüğün bir karışımıdır, ancak her ikisindeen de daha kolay ve daha ucuz bir hava taşıtına ihtiyaç duyar. Daha çok alüminyum ya da kompozitten yapılmış bir iskeletinin bir kumaş ile kaplanmasıyla yapılmış bir kanattan ve onun altına pilotun binmesi için asılı biçimde bağlanmış bir tutunma düzeneğinden oluşur. Kanat şekli delta (Yunan harfi )biçiminde olduğu için çoğu zaman yelken kanat yerine delta kanat olarak anılır.

  yelken1.jpg

  Yelken kanat, süzülme prensibi ile çalışan bir serbest uçuş hava taşıtıdır. Ağırlığı 15 ile 35 kg, hızı 25 ile 140 km/sa. arasında değişir. Dünya mesafe rekoru 700,6 km ile Manfred Ruhmer’e ait’dir.(2001)

  Yelken kanat ile biraz yüksekçe bir tepeden koşarak kalkış yapıp saatlerce havada kalınabilir. Araç planörler gibi motorsuz uçmasına rağmen yerden yükselen sıcak hava akımlarını ve tepeye çarparak yükselen hava akımlarını yakalayarak binlerce metre yükselebilir. Böylece bulut tabanına ulaşıp buluttan buluta atlayarak uzun mesafeler uçabilir. Rüzgârlı bir günde rüzgarı karşılayan bir yamaçta uzun süre havada kalabilir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Bir hava sporu olan Yelken Kanat diğer sporlar olan Yamaç Paraşütü ile planörcülüğün karışımıdır. Yelken kanat alüminyumdan oluşmuş iki kanata bez bağlanarak yapılmış ve içinede binecek kişinin tutunması için kolluklar vardır.
+ Yorum Gönder