+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda Akçay ile Altınoluk arasında Tahtakuşlar Etnografya Galerisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Akçay ile Altınoluk arasında Tahtakuşlar Etnografya Galerisi
  Tahtakuşlar Etnografya Galerisi


  Akçay ile Altınoluk arasında Tahtakuşlar Etnografya Galerisi tabelasını görüp sağa girdiğinizde köyün hemen girişinde bir köy müzesi göreceksiniz. UNESCO’dan özel ödül almış müzede Türkmen kültürünün iş aletlerinden giysilerine, çadırlarından ev gereçlerine kadar yüzlerce ürün sergileniyor. Müzenin kurucusu ve yöneticisi emekli öğretmen Alibey Kudar ve ailesi çevre hakkında bütün sorularınıza cevap veriyorlar. Bir de Kaz Dağı’nın çeşitli dertlere deva otlarını toplayıp kurutuyorlar. Melisa, kandil çayı, karabaldır gibi hoş adları da olan otlardan küçük bir bedel karşılığı satın alabilirsiniz. Değişik otlardan oluşmuş pakette her otun üzerinde nasıl kullanılacağı ve neye yaradığı belirtiliyor. ( Kazdağları’nın şifalı otları ile ilgili geniş bilgiyi biraz sonra okuyacaksınız. ) Ayrıca elişi giysiler, takılar da alabilirsiniz. Alibey Kudar hoşsohbet ve çevreyi çok iyi tanıyor, yörenin bütün efsanelerini ondan dinleyebilirsiniz. Bir resim galerisi ve kütüphanesi de bulunan Müze haftanın her günü ve günün her saati açık. Küçük bir ücretle gezebilirsiniz, değer doğrusu.
 2. Zarafet
  Üye

  Akçay Balıkesirin küçük bir ilçesidir. Kafa dinlemek için mükemmel bir yerdir. Çok sessiz ve sakin olan akçayın mükemmel bir sahilede sahiptir.
+ Yorum Gönder