+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda Kaz Dağları üzerinde Ege’den Marmara’ya Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kaz Dağları üzerinde Ege’den Marmara’ya
  Kaz Dağları üzerinde Ege’den Marmara’ya

  Kaz Dağları’nı aşarak Kalkım ve Yenice üzerinden yapılacak yolculuk Ege’den Marmara Denizi’ne dağ yolundan ulaşmanızı sağlayacak. Yolculuğu sadece bir yerden bir yere gitmekten ibaret sayanlara önermiyoruz. Ama yolun her anında yeni bir şeyler görebilen, yeni kokular duyabilenlere bu yolu öneriyoruz. Normal binek otosuyla yapılabilecek bir yolculuktur bu.

  Edremit’in içinden kuzeye, Kalkım yoluna gireceksiniz. Kalkım Bucağı – Yenice – Çan yolunu izleyerek Biga’ya ulaşacaksınız. Biga’dan az sonra Çanakkale-Bursa karayolundasınız.

  Edremit’ten 10 km. uzaklaştığınızda zeytinlikler yerini çamlara bırakmaya başlayacak. Bitki örtüsünün değiştiğini hemen farkedeceksiniz.

  Kaz Dağlarına doğru asfalt yolu tırmandıkça bitki örtüsündeki değişim de devam edecek. 25 Km. yolaldığınızda denizden 900 metre yükseklikteki Hanlar yöresinde yemek molası veriliyordu. Köyler anlaşamadı ve yıkıldı. Arazi aracıyla yolculuk edenlere, ( yazın arabasını esirgemeyen herkese ) burada bir sapma yapıp sola dönerek dağın zirvelerinden Eybek Dağı’na çıkmalarını öneriyoruz. Zirvede Kazdağı Göknarı ve mesire alanı göreceksiniz.

  Hanlar’dan 10 Km. sonra Milli Parklar Dinlenme Tesisleri’ne ve buradaki Geyik Çiftliğine ulaşılıyor. Tel örgülerle çevrili koruma alanında her zaman geyikleri görebilirsiniz.

  KALKIM

  Şimdi “bu dağbaşında ne arıyorum ?” diye bir soruyu aklından geçirenlere Kaz Dağları’nın gezginlerine hep sunduğu sürprizlerden birinden sözedelim. Dağbaşında bir yüzme molasına ne dersiniz? Yok, derede falan değil, yüzme havuzunda. Orman içinde geniş bir araziye kurulu İliada Hotel’de. Bisikleti, binicilik, balıkçılık, avcılık, doğa yürüyüşü veya jeep safariden sizin ilginizi çeken varsa İliada Otel’e başvurun. ( Tel: 286. 484 77 78 )

  Kalkım yakınında bir de kaplıca var. Hıdırlar Kaplıcası’nın 90 dereceyi bulan suyu şifalı. İki de alabalık çiftliği göreceksiniz.

  Kalkım’dan sonra Hamdibey’i 8 Km. kadar geçince yol ayrımı var, sola dönerseniz Yenice – Çan yolunu izlerseniz. Sağa dönerseniz Balya üzerinden Edremit – Balıkesir anayoluna çıkarsınız. Biz birinci yola devam etmenizi öneriyoruz. Yenice’yi görünce şaşıracaksınız, gerçekten şaşılacak kadar düzenli bir yerleşim. Bu düzenlilik bir talihsizlikten geliyor.

  Yıllar önce bir depremle yıkılıp yeniden yapıldı. İlçe merkezinde bir Etnografya Müzesi de var. Her yıl Haziran ayının ilk cumartesi günü “doğa yürüyüşü” yapılmaktadır. Konaklamak isterseniz bir otel de bulacaksınız. Çan ise bir seramik merkezi. Atölyeleri gezebilir ve birşeyler alabilirsiniz. Çan’dan Biga’ya, oradan da kuzeye 20 Km’lik yolla Karabiga’ya, Marmara sahiline çıkabilirsiniz.

  BİGA

  Biga’da bir mola vermek ya da konaklamayı düşünürseniz, Köşdere Otel’i bir seçenek olarak gündeminizde olsun. (Tel: 286. 316 58 78)

  170 Km. kadar tutan bu dağ yolu yağmurların azaldığı bahar günü size çok güzel bir gün geçirtecek. Ormanın yanısıra binbir çeşit kırçiçeği göreceksiniz. Bir denizden çıkıp ötekine ulaşacaksınız. Kalkım’da konaklamalı bir gezi yaparsanız aceleye getirmemiş olur, daha çok keyif alırsınız.

  İsterseniz bu geziyi Marmara kıyısından başlatarak bizim anlattığımızın ters yönünde de yapabilirsiniz. İstanbul Yenikapı’dan hızlı feribotla ( Tel: 216. 362 04 44 Bandırma’ya, oradan Kalkım’a ( 2 saat ) giderek yapabilirsiniz.

  Kazdağları(Bin Pınarlı İda) mitolojide çok öyküye konu olmuş. Gerçekten efsanevi bir dağ. Biz size nisbeten düzgün ve meskun bir güzergah anlattık.

  Maceralı bir yolculuğa ve sürprizlere meraklı olanlara ve tabii sizi yolda bırakmayacak iyi bir araçla seyahat edenlere önerimiz ise biraz rasgele yolculuktur.

  Bölgede gördüğünüz her köye uğrayabilir, kahve molası verip köylülerle sohbet edebilirsiniz. Bölge insanı çok cana yakın, konuksever ve yardıma hazır. Size yüzlerce yıllık, Roma İmparatorluğu zamanında dikildiği söylenen çamları, şifalı otları bulabileceğiniz yerleri tarif edecek, dahası yanınıza düşüp götüreceklerdir.

  Bölgede köyden köye, hatta anlatandan anlatana değişen efsaneleri de dinlemiş olursunuz. Sebahattin Ali bu yörede köylülerden dinlediklerinden koca bir roman yazmıştı.

  AKÇAY

  Edremit’ten çıkıp Çanakkale’ye yöneldikten kısa bir süre sonra Akçay çıkacak karşınıza. Akçay’ın merkezi karayolundan 3 km içeride ve deniz kenarında. Akçay ikinci konutçuların tatil kenti olarak hızla büyüdü. Kentin yaz nüfusu ile kış nüfusu arasında çok fark var. Deniz temiz, konaklayacak çok sayıda otel, pansiyon ve tatil köyü bulunuyor.

  EDREMİT

  Çanakkale-İzmir yolu üzerinde ve Çanakkale’ye 91 km. uzaklıktaki Edremit, Kurşunlu Cami (1231), Eşref Rumi Camisi ve Emir Ali Türbesi gibi tarihi eserler yanında bir de müzeye sahiptir. Şehir Kütüphanesi içindeki müzede Hellenistik, Roma, Bizans Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserleri ile zengin bir silah koleksiyonu var. Antandros antik kenti kazılarında bulunan tunç vazo üç bin yıllıktır. Müzede Kadiri tarikatına ait eşyalar ve giysiler de bulunmaktadır.

  Edremit’in Akçay-Altınoluk arasındaki sahil şeridi kilometreler boyunca otel, pansiyon ve yazlık evlerle doludur. Sahil boyunca kuzeye doğru uzanan yazlıklar karayolu ile deniz arasını kapattığından yol boyunca ilerlerken deniz kıyısından gittiğinizi göremezsiniz. Hem bu nedenle, hem de kendi güzelliğinden dolayı sık sık Kazdağlarına doğru girmenizi öneriyoruz. Güzel havası ve doğası yanında deniz manzarası da sunuyor ziyaretçilerine. Yöre insanlarına sorarsanız buranın dünyanın öksijen cenneti olduğunu söyleyeceklerdir.
 2. Zarafet
  Üye

  Balıkesire gidipte kaz dağlarını görmeden dönmek olmaz. Kaz dağlarında Yaşayabileceğiniz en güzel an ise dağ başında yüzmek olur herhalde. Kaz dağı efsaneleride oldukça ilgi çekicidir. Kaz dağına çıkmadan önce mutlaka efsaneyi öğrenip öyle çıkın.
+ Yorum Gönder