+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda Kaz dağının şifalı otları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kaz dağının şifalı otları
  Kaz dağının şifalı otları


  Edremit Körfezi’nin zeytininin ve zeytinyağının ününü herkes bilir de Kazdağları’nın şifalı otlarını bilmeyenler vardır diye hatırlatalım dedik. Kazdağının eteklerinde bir tatil yöresine giderseniz yolunuz mutlaka dağlara doğru düşecektir. Binbir efsanesiyle, zeytinlikleri ve çam ormanlarıyla Kazdağlaları sizi çağırır zaten. Kazdağlarında yapacağınız gezi sırasında şifalı otlar toplayabilirsiniz. Dahası sadece ot toplamak için dağda dolaşabilirsiniz.

  Önce bulabileceğiniz yüzlerce şifalı ottan başlıcalarını kısaca tanıtalım:

  Kuşburnu, ısırganotu, mor kekik listenin başlarında yer alıyor. Isırgan otu çoğunuzun bildigi ısırgan. Son yılların gözde şifalısı. Enerji, vitamin takviyesi yanında mide, barsak, böbrek, ramatizma, gut yanında kansere karşı da kullanılıyor. kepekli saçlara da iyi geliyor.

  Oğul otu, sinir sistemi bozukluklarından doğan hastalıklara; Sığır kuyruğu solunum yolu hastalıklarına iyi geliyor. Avrupa’da zadece bitkilerden hazırlanan ve kimyasal katkılar olmayan ilaçlardan başka ilaç vermeyen doktorlar ve satmayan eczanelerin gittikçe çoğaldığını hatırlatalım. Üstelik atalarımızın binlerce yıllık deneyimlerine de kulak vermekte yarar var. Hekimliğin piri Lokman Hekim’in de kulaklarını çınlatalım.

  Papatya, rezene tohumu, adaçayı, yabani nane ve daha bir çok ot çeşidi sizi bekliyor.

  Kentlerde büyüyüp otları bırakın tanımayı hiç görmemiş olan Kazdağı konuklarına özel turlara katılmalarını öneririz. Üstelik Kazdağlarında gezmek izne bağlı. Kendi başınıza çıkmanız yasak. ( Bu yasağa kızanlara hem doğanın hem de insanların korunması için bu tür planlamaların gerektiğini düşünmelerini öneririz.)
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Çanakkale ile Balıkkesir ortasında bulunan Kaz dağının çevresi büyük ölçüde ormanlarla çevrilidir ve bu dağın çevresinde çok fazla yerleşim yoktur. Kaz dağları hakkında anlatılan çok fazla efsane vardır ve insanlar kaz dağlarını bu efsanelerden bilir.
+ Yorum Gönder