+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye Konaklama Rehberi Forumunda Günü Birlik Tatil Anadolu Kavağı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Günü Birlik Tatil Anadolu Kavağı

  Günü Birlik Tatil Anadolu Kavağı  Bu kez şehrin karmaşasından uzaklaşmak için vapurların Boğaz'daki son durağına, Anadolu Kavağı'na geldik. Burası küçücük bir balıkçı mahallesi ama küçük olduğu kadar da turistik bir yer.
  Anadolu Kavağı, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'den giriş kapısı konumunda. Anadolu Kavağı'na Avrupa Yakası'ndan kara yoluyla ulaşmak için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçince Beykoz sapağından girmek gerekiyor. Çubuklu'ya sahile indikten ve Beykoz Bayırı'na geldikten sonra da Anadolu Kavağı tabelaları takip ediliyor. Ama özellikle eğer hava güzelse, Anadolu Kavağı'na denizden gelmek daha aaaifli.

  Şehir hatları vapurları Eminönü ve Kadıköy'den kalkıp, Anadolu Kavağı'na kadar gezi seferleri yapıyor. Sarıyer'den ise Anadolu Kavağı'na her saat başı vapur var.
  Yabancı turistlerin de sıkça rağbet ettiği şehir hatları vapurları, Eminönü'nden kalkıp Boğaz'ı gezerek iki buçuk saatte Anadolu Kavağı'na geliyor. Kavacık'tan da belediye otobüsleri de kalkıyor buraya
  Tabi gelinen yer balıkçı köyü olunca, nereye baksanız balık var etrafta Bir yanda tekneleri, bir yanda balık ağı yapanları ya da balık temizleyenleri görüyorsunuz

  Anadolu Kavağı, askeri bölge ve SİT alanı olduğu için hiç bozulmamış. Mahallenin neresinden başınızı yukarı kaldırsanız, arkanız yemyeşil orman. Zaten buranın görüntüsü de yıllardır hiç değişmemiş. Nüfusu bile 1950'den beri aşağı yukarı aynı kalmış. Durum böyle olunca, tertemiz havada dolaşmaya gelenler buradan eksik olmuyor elbette.
  Anadolu Kavağı'nın müdavimlerinden Yönetici Mehmet Epçin şöyle diyor: "Burası İstanbul'dan kaçış gibi bir yer. Şehrin gürültüsünde yaşayan biri için Anadolu Kavağı çok şirin bir yer. Üstelik bugün benim doğum günüm. İnanın ilk akla gelen şeydi Boğaz turuyla gelmek, o dilenci vapuruyla boğazı geçtim, geldim Kavak'ın içinde küçük bir tur yaptıktan sonra burada hem yemeğimi yiyorum hem İstanbul'u doyasıya yaşamaya çalışıyorum"
  Anadolu Kavağı'nın merkezinde çok sayıda midye ve kalamar tava yapan dükkan var. Ayaküstü atıştırmak isteyenlere tabii. Mükellef bir balık yemeği isteyenlerin balık lokantalarına girmeleri gerekiyor.
  Balıkçı köyüne gelip de balık yemeden dönmek olmaz. Her ne kadar balık sezonu daha gelmese de, Anadolu Kavağı'nın merkezindeki lokantaların menüsü son derece zengin

  gn2g.jpg

  gn3l.jpg

  gn4h.jpg

  Turistik olduğu için, restoran çalışanlarının sürekli bağırarak sizi lokantalarına çağırıyor olması rahatsız edici olsa da, kendinize güzel bir balık ziyafeti çekmek için ideal bir yer Anadolu Kavağı.
  Aşçı İhsan Mavzer, balık çeşitlerini şöyle anlatıyor: "Özellikle bizim iskorpit kavurmamız, güvecimiz, sosumuz çok meşhur olduğu için, insanlar onu tercih edip buraya geliyorlar. Balık mevsimi eylül ayında ama şimdi iskorpit mevsimi Eylülden itibaren lüfer, palamut, çinekop, kalkan başlar."
  Etrafta sadece balık yemeye gelen aileler de var, fotoğraf makineleri yanlarından eksik olmayan Japon turistler de.

  Turist çok, turistik dükkanlar da eksik değil Anadolu Kavağı'nda ama buna rağmen, tipik mahalle havasını hissediyorsunuz yine de. Bu yüzden evlerin, rengarenk kapıları, cumbaların arasında geziyoruz biraz.
  Anadolu Kavağı'nda plaj yok ama bu birçok kişinin kayaların arasından denize girmesine engel olmuyor.
  Özellikle haftasonları, denize girenler çoğalıyor Anadolu Kavağı'nda Mahallenin muhtarı ise biraz şikayetçi. Keşke bu kadar kirletmeseler mahallemizi gelenler diyor.

  Cenevizliler devrinden kalma Yoros Kalesi, Anadolu Kavağı'nın simgelerinden biri. Kale güzel, ama buradan görünen Boğaz manzarası da muhteşem
  Sahilden Yoros Kalesi'ne çıkmak için yaklaşık yarım saat yokuş yukarı yürümeniz gerekiyor, bu yüzden kaleye, Anadolu Kavağı'na arabayla geldiğinizde çıkmakta fayda var. Ama çıktığınızda buna kesinlikle değiyor. 1190'da Cenevizliler tarafından yapılan ve daha sonra Bizans ve Osmanlıların eline geçen Yoros Kalesi'den Karadeniz'den Boğaz'a giriş yapan gemileri de izleyebilirsiniz

  Anadolu Kavağı'nda bir gece dahi kalmak isteseniz burada hiçbir konaklama tesisi yok. Bu yüzden akşam olunca burayı, balıkçıları, kaleyi ve mühteşem menzarayı bırakıp şehre dönme vakti geliyor.

  YEMEK
  Altınbalık Restaurant - 0216 320 21 19
  Yosun Restaurant - 0216 320 21 48
  Gözde Restaurant - 0216 320 25 68
  Yedigül Restaurant - 0216 320 21 80
 2. Fatma
  Administrator

  Riva ya da diğer adıyla Çayağzı, İstanbul ilçesi Beykoz’a bağlı köydür. Bolu’nun yemyeşil ve şirin ilçesi Abant gölü, kaynak suları, tarihi mekanları ve yöresel lezzetleri ile tam bir turizm merkezi.
+ Yorum Gönder