+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Pembe Köşk Hakkında - Pembe Köşk Tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Pembe Köşk Hakkında - Pembe Köşk Tarihçesi
  Pembe Köşk Hakkında Bilgi
  Pembe Köşk Hakkında Bilgi.jpg  Pembe Köşk, Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanıİsmet İnönü’nün 1925’ten 1973’te ölümüne kadar 48 yıl yaşadığı, halen müze olarak varlığını sürdüren yapıdır. Cumhuriyet Tarihinin en önemli mekanlarından biridir.
  Pembe Köşk'ün ilk sahibi eski Ankara eşrafından Uzunoğullarının oğlu Mehmet Uzunoğlu'dur. Mehmet Uzunoğlu, Kurtuluş Savaşı'nın ardından Ankara'ya gelen Atatürk'ün köşkü çok beğenmesi üzerine Pembe Köşkü, Çankaya'daki bağlarıyla birlikte Atatürk'e hediye etmiş, kısa bir süre sonra da vefat etmiştir.
  Ankara’nın en eski evlerinden olan Pembe Köşk, Atatürk’ün başkanlık ettiği toplantılara, 22 Şubat1927’de gerçekleşen Ankara’nın ilk balosuna, şehirdeki ilk konserlere, ilk sergilere, bilimsel toplantılara, satranç, bilardo, ata binme yarışlarına ev sahipliği yapmıştır. Bahçesinde Ankara'nın havasına uygun çiçek ve ağaç yetiştirme denemeleri yapılmıştır.


  İnönü Vakfı tarafından Müze-Ev olarak düzenlenen Pembe Köşk, her yıl milli bayramlarda ziyarete açılmaktadır. Pembe Köşk’te İnönü ailesine ait eşya, madalyalar, Atatürk ile yemek yedikleri oda, İsmet İnönü’nün Atatürk ile bilardo oynadığı masa, İsmet İnönü’nün sahra dürbünü, satranç masası, silahlar, üniformalar sergilenmektedir. Köşkün üst yanındaki ağaçlık alanda İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü’nün birlikte bir heykelleri, köşkün karşısındaki parkta ise heykeltraş Mine Sunar tarafından yapılan 4,5 metre boyunda, 3 ton ağırlığında bir İnönü heykeli yer alır.

 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Cumhuriyet döneminin en önemli yapılarından biri olan Pembe köşkde Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü yaşamıştır ve ölümüne kadar da burada kalmıştır şimdiler de ise Müze olarak kullanılıyor.
+ Yorum Gönder


pembe köşk,  ankara pembe köşk,  pembe köşk hakkında bilgi