+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda İshak Paşa Sarayı hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  İshak Paşa Sarayı hakkında Bilgi
  İshak Paşa Sarayı


  İshak Paşa Sarayı, Doğubeyazıt'ın 8 km güneydoğusunda, Eski Doğubeyazıt'ın bulunduğu yerde, çevreye egemen bir tepe üzerindedir. Dış görünüşüyle bir kaleyi andı*rır. Yapımına Çıldır'ın beylerinden İshak Paşa'nın 1685'te başladığı sarayı torunu Mehmed Paşa 1784'te tamamlatmıştır.
  Yaklaşık 115 x 50 metre boyutlarında bir alanı kaplayan yapı, aynı doğrultuda yer alan iki avlunun çevresindeki yapılar bütününden oluşmaktadır. Doğuya bakan önyüzden gör*kemli bir taç kapı ile birinci avluya girilir. Burada hizmete ilişkin bölümlerin bulunduğu anlaşılmaktadır. Sarayın bütün önemli bö*lümlerinin toplandığı ikinci avluya bir taç kapı ve yaklaşık 10 metre uzunluğunda bir dehlizden girilir. Girişin sol yanındaki geniş bölü*mün yalnızca temelleri kaldığından burasının ne için kullanıldığı bilinememektedir. Girişin sağ yanındaki selamlık bölümünün dış yüzle*ri, avlusu ve bazı bölümleri ayaktadır. Gene sağda yer alan, kare biçimindeki orta bölümü yüksek bir kubbe ile örtülü cami, yapı toplu*luğunun en iyi durumdaki bölümüdür. Cami*nin önünde kapalı bir son cemaat yeri bulun*maktadır. Tek şerefeli minaresi açık ve koyu renklerde taş sıralarıyla örülüdür. Caminin mihrap duvarının önünde yer alan sekizgen biçimindeki türbe, özenli taş işçiliği ve süslemeleriyle dikkat çeker. İkinci avlunun batı duvarındaki üçüncü bir taç kapıdan girilen harem bölümünün günümüze kadar yalnızca alt kat duvarları kalabilmiştir. Önceleri iki katlı olduğu anlaşılan bu bölümün ortasında yer alan direkli bölümün bir iç avlu olduğu sanılmaktadır.
  İshak Paşa Sarayı gerek mimarlık, gerek süsleme bakımından çeşitli üslupların etkileri*ni taşımaktadır. Örneğin kubbe, oturuş biçimi ve başka yönleriyle Orta ve Batı Asya mimar*lığını anımsatırken, taç kapılarda ve türbede

 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  İshak Paşa Sarayı Ağrı Dağı yakınlarındadır ve bu saraydan çok bir Külliye şeklindedir. Üstelik bu Saray Topkapı Sarayından sonra en ünlü ve en güzel Saraydır. Üstelik Türklere özgü kalmış son Saraylardandır.
+ Yorum Gönder


ishak paşa sarayı,  doğu anadolu bölgesi tarihi yerleri,  doğu anadolu bölgesinin tarihi yerleri,  ishakpaşa sarayı,  selçuklu sarayları ,  doğu anadolu bölgesi turizm yerleri