+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Tarihi yerler Anadolu Hisarı ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Tarihi yerler Anadolu Hisarı ile ilgili bilgiler
  Anadolu Hisarı

  Adres: Beykoz

  Boğaz’ın Anadolu yakasında, Göksu Deresi’nin denize döküldüğü yerde, adını hisardan alan semtte bulunmaktadır. Bu hisar, Osmanlılar’ca Boğaz’da yapılan ve geçişleri kontrol altına almayı hedefleyen ilk hisardır. İstanbul’u fethetmek isteyen ve kuşatan Sultan Yıldırım Beyazıt tarafından, Karadeniz’den Bizans’a gelecek yardımlara engel olmak için 1394’te yaptırılmıştır. Bu yapıya II. Mehmed (Fatih) Devrinde "Hisarpeçe", depo ve bazı ikametgah amaçlı yapılar eklenmiştir. 1928 yılında Kandilli Belediyesi tarafından bazı küçük onarımlar yapılmıştır. 1991-1993 yılları arasında Kültür Bakanlığı tarafından bazı onarımlar yapılmıştır. Bugün Anadoluhisarı, Beykoz Belediyesi sınırları içinde yer almaktadır. Hisarda taşınır kültür varlığı bulunmamaktadır 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Anadolu hisarı boğazın anadolu yakasında adını aldığı semtin denize döküldüğü yerden almaktadır. Bu hisar osmanlılar döneminde geçiş kontrolü sağlama amacı ile yapılmıştır.İstanbulu fethetmek isteyen Yıldırım Beyazit tarafından Karadenizden bizansa yardı gelişini engellemek için yaptırılmıştır.
+ Yorum Gönder


anadolu hisarı ile ilgili yazı,  anadolu hisarı ile ilgili yazılar