+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Türkiye'deki Yarımadalar - Yason Burnu ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Türkiye'deki Yarımadalar - Yason Burnu ile ilgili bilgi
  Yason Burnu Yarımadası Hakkında Bilgi


  Yason Burnu Yarımadası, küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır.
  Eski Ordu - Samsun karayolu üzerindedir. Şimdiki sahil yolu (Bolaman-Efirli 42 km, Kaynak: Türkiye Karayolları Yol Haritası) 10 Ocak 2008'den itibaren Turizme açılmıştır.

  Yason Burnu'nun yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldiği ve en çok turist çeken bölgelerden biri olduğunu yerel gazetelerde belirten Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günay, gecen yıl Yason Burnu'nu 90 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ettiğini söyledi. Önümüzdeki yıl bu sayının iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Fakat hala Turizm bölgesi olmadığı için bu bölgeye yatırım yapmanın olanaksız olduğu söyleniyor.

  Samsun-Çarşamba havalimanına 100 km, Ordu'ya 35 km, Perşembe'ye 20 km 'dir. Yason burnunun önü taşlık olmakla beraber, burada gemiler durabilmektedir. Yason adı, Argonotlar'la beraber burada karaya çıkan Yason’dan kalmıştır. Burunun alt tarafında 'Panaya' adında eski manastır/kilise vardır. Çaytepe - Çaka sınırları içinde olan yarımada üzerindeki kilisenin adı Jason's Church diye de bilinir.
  Bu kilise, 1868'de yörede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından yaptırılmış olup, mimarisi gayet özelliklidir.
  Türkiye'deki Yarımadalar1.png
  Yason burnu, esasen çok eski bir yerleşim yeridir. M.S. 3. Yüzyılda hıristiyanlar, Giresun`da İsa’nın doğumunu kutladıktan sonra buraya gelerek 'Işıklar Bayramına' katılırlarmış.
  Bu yarımada, Aronauts'ların İason önderliğinde Altın Post'u arama hikayelerinin anlatıldığı Argonautica Efsanesiyle de ünlüdür. Bu efsanenin kahramanları Truvalı olarak kabul edilirler.
  Yarımada'nın hemen 300 metre batısında bir de Yalancı Yason (kadastroda: Sülü burnu diye geçer) denilen yer vardır ki, çok güzel ve oya gibi işlenmiş kıyıya sahiptir. Bölge antik dönemde bir deniz ticareti merkezi işlevi sürdürmüştür. Burada ve Yason burnu`nda 4 bin yıllık taşlar yontularak yapılmış balık havuzları bulunmaktadır. Yüzey araştırmaları kil yatakları ve eski dönemlerde seramik imalatı ve ticaretinin yapıldığını göstermektedir. Su sporları ve dalgıçlık için çok sayıda turist gelmektedir. Ayrıca define aramaya meraklı yöre halkı burada birçok kez denemeler yapmış. Bu şirin yarımada, yılda 320 gün, güneşin doğuş ve batışını seyir imkânı verir. Ayrıca, yarımadanın kıyıları tamamen deniz kabukları ile adeta süslenmiştir. Buradan Ünye burnu görülebilir.

  Türkiye'deki Yarımadalar2.jpg

  Zaman içinde iyice yıkılmaya yüz tutan Kilise, eski Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu'nun 2004 yılında restorasyon çalışmaları ile aslına en uygun biçimde onarılmıştır. Kubbesi sadece Osmanlı tarzıdır.
  Maalesef kacak yapılar her gecen gün bu arkeolojik SIT alanda sıkça görülen bir olgu olmuştur.
  Yason burnu üzerindeki Rum kilisesi, Karadeniz bölgesinde deniz kenarında olan tek kilisedir.


 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  türkiye başlıbaşına bir yarımada aslında ,türkiyedeki yarım adalara örnek verecek olursak çatalca, kocaeli armutlu kapıdağ,gelibolu ,biga ,karaburun olarak örneklendirilebilir
+ Yorum Gönder


yason burnu,  türkiyedeki burunlar,  ordu yason burnu,  türkiyedeki yarımadaların isimleri,  Yasonburnu Yarımadası,  yason