+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Türk Bayrağının Anlamı Nedir ve Önemi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Türk Bayrağının Anlamı Nedir ve Önemi Nedir
  Türk Bayrağının Önemi Hakkında Bilgi


  Türk Bayrağının rengini şehitlerin kanından ilhamını da kan gölüne yansıyan ay ve yıldızdan aldığını biliyoruz. Fakat bayrak hakkındaki bu bilgi bayrağın taşıdığı kutsal anlamı o anlamdaki sembolizmi ondaki derinliği ve yüceliği anlatmaya yetmez.
  Bilindiği gibi genellikle Hristiyan milletler bayraklarında Haç şeklinde semboller yer almaktadır. Müslüman milletlerde ise Hilal görünmektedir. Haç'ın anlamı;Hazreti İsa'nın çarmıha gerilerek haç şeklinde şehit edildiğine inandıkları için onu sembol olarak alırlar. Peki ya Hilal? Müslümanlarca sembol olarak kabul edildiğini biliyoruz. Ancak bunun sembolik değeri nereden gelmektedir? Dolunay (Bedir) ayın ondördüncü gecesindeki haliyle daha parlak olmasına rağmen niçin ayın en az ışık verdiği yay şeklindeki zayıf şekil sembol almıştır? İşte Hilal'in gücü burda çıkmaktadır. Çünkü Hilal Haç gibi doğrudan şekil olarak alınsaydı Dolunay kullanmak daha uygun olurdu. Halbuki “Hilal” şekli dolayısıyla değil ismi dolayısıyla sembol olmuştur. Bu anlamı da “Allah (c.c.)” isminden almıştır. Bilindiği gibi Arapça aslında Hilal kelimesinde; 1 “He” 1 “Lam” 1 “Elif” ve yine 1 “Lam” harfleri bulumaktadır. Yani 1 “He” 1 “Elif” ve 2 tane “Lam” bulunmaktadır.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Bayrak Önemi Nedir

  Bayrak; devletlerin ve milletlerin ayırt edici simgesi, bağımsızlıklarının temsilcisidir. Belirli renk ve şekillerden meydana gelen, belirli ölçülere göre kumaş üzerine yapılan ulusal alamete “bayrak” denir.

  Bir örgütün işareti olan, ya da sadece herhangi bir işaret olarak kullanılan kumaş parçalarına da “bayrak” denir.
  Bayrak Önemi Nedir.jpg

  Dilimizdeki “bayrak” sözü eskiden kullanılan “batrak” kelimesinden gelmiştir. Divan-u lügat-it Türk’te bu kelime “ucuna bir ipek parçası takılan mızrak” olarak açıklanmıştır.

  Bayrağın ilk türleri, eski milletlerin, özellikle ordu birliklerinde kullandıkları alemlerdir. Bayraklardaki şekiller ve renkler, genellikle o devletin ve ulusun tarihinde övündüğü bir olaya, bir efsaneye dayanır.

  Bayrak, devlet egemenliğini, bağımsızlığını ve şerefini temsil ettiğinden, bayrağa saygı, o devlet vatandaşları ve o ülkede bulunan yabancılar için bir ödevdir.

  Bugünkü Bayrağımız:

  Bugünkü bayrağımızın şekil ve ölçüleri 29 Mayıs 1936 tarih ve 2994 sayılı yasa ile tespit edilmiştir. Ertesi yıl yayınlanan bir kararnameyle de kullanış biçimi bir nizama bağlandı.

  Bayrak, genel olarak sabah 8.00′de çekilir, güneş batarken indirilir. Milli bayramlarda, hafta tatilinde ve tatil günlerinde, tatilin başladığı saatte çekilir. Tatilin bittiği günün akşamı güneş batarken indirilir. Askeri birlikler ve okullar bayrağı törenle çeker ve indirirler.

  Bayrak, çabuk çekilir; ağır ağır indirilir. Devlet protokolunca yas ilan edilirse, bayrak önce gönderin tepesine çekilir, son ise, cumhurbaşkanının bulunduğu binaya, bindiği taşıtlara çekilir. Türk bayrağı, öbür flamalarla, özel bayraklarla ya da yabancı bandıralarla birlikte çekilecekse, bayrağımızın sağda bulundurulmasına dikkat edilir.

  Şehitlerimizin, ordu mensuplarımızın, yurdumuza yararı dokunan kimselerin ve yurt dışında memleketimizi temsil edenlerin, öldükten sonra tabutlarına bayrağımız sarılabilir .

  Bayrak yasasına göre, bayrağımız sökük, yırtık ve kirli bırakılamaz; bu durumda kullanılamaz. Oturulacak ya da basılacak yerlere serilemez. Ölçülerine uygun olmayan ve rengi tutmayan bayraklar kullanılamaz.

+ Yorum Gönder