+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda İçel - İçel İli Hakkında - İçel Turizmi - İçel Tarihi - İçel Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  İçel - İçel İli Hakkında - İçel Turizmi - İçel Tarihi - İçel Resimleri
  İçel İli Hakkında Bilgiler

  GENEL BİLGİLER
  Yüzölçümü: 15.853 km²
  Nüfus: 1.266.995 (1990)
  İl Trafik No: 33

  attachment.jpg

  Doğu Akdeniz sahilinde, önemli bir liman kenti olan İçel , palmiye ağaçlarıyla gölgelenen yolları, şehir parkı, modern otelleri, yakınlarındaki tarihi kalıntıları ve sayısız kumsalları gezenlere her türlü olanağı sağlamaktadır. Diğer taraftan Mersin, tarihte, Tarsuslu Aziz Paul adı ile ve Mark Antuan'ın Kleopatra'ya evlenme hediyesi olarak Alanya ile Mersin arasındaki toprakları vermesi ile hatırlanır.
  Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km.lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Bu plajlar kumsallarının ince ve temiz oluşu ve sualtı avcılığına uygun oluşundan dolayı tercih edilmektedir. Kulakköy, Taşucu, Susanoğlu, Kuruçay, Lamas, Yemişkumu, Kız Kalesi, Çeşmeli, Ören, Balıkova, İskele, Yenikaş, Ovacık, Büyük Ecelive Anamur Plajları bunlardan bazılarıdır.Tarih ve arkeoloji tutkunları; Neolitik Dönemden itibaren günümüze kadar kesintisiz iskanın yaşandığı Viranşehir (Pompeipolis), Roma Dönemi'nde inşa edilmiş bir Roma kentidir. Hıristiyanlık Dönemi'nde papalık olmuş 525'de depremle yıkılmıştır. Nekropol (mezarlık) tiyatro, hamam, su yolları, tapınak kalıntıları mevcuttur. Eski Cami, Osmanlı Dönemine ait (1870) önemli bir yapıdır. Çeşitli dönemlerde restorasyona tabi tutulmuştur. Roma Hamamı, ilginç mozaikleri ile büyük ziyaretçi kitlelerini ağırlamaktadır. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Torosların en yüksek dağlarına kadar uzanan İçelin bitki örtüsü Akdeniz iklimine uyum sağlayan Makidir. İçel de turizm gelişmiştir ayrıca balıkçılık çok yapılır ve burada Bulunan önemli mağaralar turistlerin ilgisini çok çeker.
+ Yorum Gönder


içel,  içel resimleri,  mersin içel,  içel mersin