+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Anadolu Hisarı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Anadolu Hisarı Hakkında Bilgi
  Anadolu Hisarı Hakkında

  Anadolu Hisarı İstanbul Boğazı'nda, Anadolu sahilinde Yıldırım Bayezit tarafından yaptırılan kale. Güzelce Hisar, Yenice Hisar adlarıyla da anıldığı olmuştur. Niğbolu Savaşı'ndan sonra, İstanbul'u almak amacıyla, İstanbul'un Karadeniz ile olan bağlantısını kesmek için yaptırılmıştır.

  anadolu-hisar-.jpg

  Bizans’a Karadeniz yoluyla yardım gelmesini önlemek maksadıyla inşa edilmiştir. Anadolu Hisarı, asıl kale, iç kale duvarları ve üç kuleden meydana gelir. Asıl kale, dikdörtgen bir plan üzerine yükselen bir kuledir. Kule, üzeri toprakla örtülü yüksekçe bir kayanın üzerine oturtulmuştur. Dört katlı olan bu kuleye bugün güneybatıda bulunan bir kapıdan girilmektedir. İç kale duvarları ise 2-3 metre kalınlığında asıl kaleyi kuzey-batı ve kuzey-doğudan çevreler. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Anadolu hisarı istanbul boğazında yıldırım beyazıt tarafından anadolu sahilinde yaptırılmıştır.Niğbolu savaşında istanbulu almak için karadenizden saldıranlardan koruma amacı ile yaptırılmıştır. bizansa karadenizden yardım gelmesini önlemek amacı ile yaptırılmıştır.
+ Yorum Gönder


anadolu hisarı hakkında bilgi