+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Hazar Gölü nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hazar Gölü nerededir
  Hazar Gölü

  Hazar Gölü, Elazığ yakınlarında, güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan tektonik bir göl. Uzunluğu 22 km, genişliği 5-6 km civarındadır. Türkiye'nin en derin göllerinden biridir.

  Gölde karabalık ve aynalısazan avlanır. Gölde konaklayan en yaygın kuş topluluklarını batağanlar ve sakarmekeler oluşturmaktadır.

  Hazar Gölü doğal sit alanı statüsündedir. Göl tabanında bulunan batık yapıların eski saray ve manastır kalıntıları olduğu sanılmaktadır. "Hazar Sulama Projesi" için santrale gölden su pompalanması nedeniyle göl seviyesinde oldukça ciddi bir düşüş yaşanmış ve kalıntıları su yüzeyine çıkmıştır. Su çekilmesinden dolayı ekosistemin bozulacağı tespit edilince su çekimine ara verildi. 2007 sezonunda kota sabit kalmıştır. Ancak geçen senelerden az olsa dahi kirlilik devam etmektedir. Aşırı ve kaçak avlanma önlenememektedir.
  Stub icon Elazığ ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini genişleterek Vikipedi 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hazar gölü elazığ yakınlarında tektoik bir göldür. 22 km uzunluğunda genişliği 5/6 kilometre civarındadır. Gölde balık avlanabilmektedir. Doğal sit alanı olan hazar gölünde batağan kuşları ile sakarmeke kuşları yaşamaktadır.
+ Yorum Gönder