+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Adana Ne Demektir, Adana İsmini Nereden Almıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Adana Ne Demektir, Adana İsmini Nereden Almıştır
  Adana İsmini Nereden Almıştır.

  Akdeniz bölgesindeki ilimiz çok eski bir tarihi var. Bizanslı tarihçi Stefan. Uranusun iki oğlu Adanus ile Sarus’un Tarsuslularla savaşarak bu şehri kurduğunu bunlardan birinin adını şehre, ötekinin de Seyhan Irmağına ( Seyhan’ın eski adı Sarus’tur) verdiklerini söyler.

  Hititler, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Arap, Haçlı ve Selçuklu egemenliklerinden sonda Adana, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı topraklarına katıldı.
  Adana Adı Nerden Geliyor

  Sümer ve Hitit kaynaklı bir efsaneye göre: Çok eski çağlarda Anadolu’da, Adonis adında yakışıklı bir yiğit varmış. Çevredeki yöredeki bütün kraliçeler, kral kızları ona aşıkmış. Kraliçeler, uzun kavgalardan sonra kendi aralarında şöyle bir anlaşmaya varmışlar. Her hafta birimizin yanında kalsın. Gel gör ki, Adonis bunların birinde daha çok tutkunmuş ve onun yanında daha çok kalmış. Öteki kraliçeler bunu kıskanıp, söz birliği etmişler ve bir gün ormanda Adonis’le buluşmaya karar verip üstüne bir yaban domuzu saldırtmışlar ve kasığından yararlanan Adonis kanlar içinde can vermiş. Onu kurtarmak için koşan sevgilisi kreliçe, Adonis’i kanlar içinde ve ölü bulunca saçını başını yolmuş. ” Ahh Adonis! Ah Adonis” diye ağlayıp dövünmüş, ayaklarının dibinde göz yaşlarının döküldüğü yerde çiçekler açmış. Sümerli ve Hititli kadınlar bu acılı aşk öyküsünü unutmamış. Açan çiçeklerin başında onlar da Ah Adonis diye ağlamışlar hep. İşte Adana sözü, bu iki sözcüğün zamanla kaynaşmasından doğmuş. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Adana Akdeniz bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Uranusun iki oğlu Adanus ile Sarus’un Tarsuslularla savaşarak Adanayı ele geçirdikleri ve birinin adını Adanaya diğerinin de adını Seyhan ırmağına verdiği söylenmektedir.
+ Yorum Gönder