+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Ankaranın parkları, ankarada gezilecek parklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ankaranın parkları, ankarada gezilecek parklar
  Ankaranın parkları

  nnparklar.jpg

  Ankara'da kent merkezinde sonbaharı gürültüden uzak duyumsayacakları yerlerin başında Botanik ve Seğmenler Parkları ile Eymir Gölü geliyor.

  Botanik Parkı
  Atakule’nin hemen aşağısında yer alan Botanik Parkı 65 bin metrekare alanı kapsıyor. Cinnah Caddesi ile Çankaya Caddesi’nin çevrelediği vadide iki yamacı nadide çiçeklerle bezenmiş, ortasında havuz ve çiçek serasının bulunduğu parkta ağaçların altında oturarak dinlenmek mümkün.

  Seğmenler Parkı
  İran Caddesi ile Atatürk Bulvarı arasında bulunan ve 67 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Seğmenler Parkı’nın içinde havuzlar, çocuk bahçesi ve zaman zaman konserlerin verildiği bir amfi tiyatro bulunuyor.

  Eymir Gölü
  Arazisi ODTܒye ait Eymir Gölü, Başkentin sonbahar aylarında gün batımının izlenebileceği en romantik mekanlarının başında geliyor. Çevresi 13,5 kilometre olan gölde yürüyüş ve koşu yapılabiliyor, balık tutulabiliyor. Yürüyüş için ideal bir mekan olan göle, Oran semtinden giriş yaparak yürüyerek inilebiliyor. Göl tepelerle çevrili olduğundan, şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzak kalınabiliyor.

  Altınpark
  Aydınlıkevler’de bulunan 640 bin metrekarelik alana yayılan Altınpark da Başkentin uğranılabilecek yerlerinden. Park alanında uluslararası fuar merkezi, bilim merkezi, kültür merkezi, kapalı ve açık spor alanları, açık ve yarı açık gösteri anfileri, Türk, İtalyan ve Çin lokantaları, Türk Sokağı ve Tepe Hanından oluşan bölüm, gölet ve bahçeler, üretim seraları, olimpik yüzme havuzu, mini golf sahası ve hara vatandaşların ziyaret edebileceği yerler arasında bulunuyor.

  Mavi Göl
  2 milyon 121 metrekarelik devasa kullanım alanıyla Kayaş yakınlarındaki Mavi Göl ise aktif piknik alanı olarak kullanılması amacıyla Bayındır Barajı’nın rehabilite edilmesiyle oluşturuldu. Kent merkezine yalnızca 12 kilometre uzaklıkta bulunan Mavi Göl, alandaki donatılarıyla Ankaralıların dinlenme ve piknik ihtiyaçlarını karşılıyor.

  Mavi Göl’de piknik yapacaklar için 370 barbekü, bin 800 ahşap piknik masası, 60 çardak, 30 göl manzaralı gölgelik, 50 aile salıncağı, çay bahçeleri, seyir terasları, çeşmeler ve tuvaletler bulunuyor. Rekreasyon alanına aileleriyle birlikte pikniğe gelen çocuklar da düşünülerek 2 büyük ve 20 küçük oyun grubu yerleştirilmiş.

  Ayrıca, özel hazırlanan bir başka iskelede de vatandaşların balık tutmasına izin veriliyor. Spor yapmak isteyenlerin de düşünüldüğü alanda, voleybol, basketbol, futbol sahaları, 1 mini golf sahası, 4 kondisyon aletleri grubu ve patika yürüyüş yolları da vatandaşlara hizmet veriyor.

  Harikalar Diyarı
  Belediye tarafından Sincan’da bulunan Yunus Göleti alanında yapılan Harikalar Diyarı rekreasyon alanı da başkentlilerin tercih ettiği mesire alanlarından bir diğeri. Harikalar Diyarı, 1 milyon 300 bin metrekarelik alanıyla aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük kentsel parklarından biri.

  Yaklaşık 771 bin metrekaresi yeşil alan, 330 bin metrekaresi yol ve meydanlar, 40 bin metrekaresi otopark alanı, 67 bin metrekaresi yapı alanı, 92 bin metrekaresi su alanları olarak planlanan Harikalar Diyarı içinde Başkentli çocuklar için 25 bin metrekarelik bir alana kurulu, “Masal Adası” bulunuyor. Özel bir peyzaj çalışması ve ışıklandırma bulunan Masal Adası’nda çeşitli masal kahramanlarının kendi mekanlarında canlandırıldığı ve filmlerinin oynatıldığı 12 cep sineması da miniklerin beğenisine sunuluyor. Tarkan, Karacaoğlan ve Boğaçhan, Nasrettin Hoca, Keloğlan, Alaaddin ve Sihirli Lambası, Karagöz ve Hacivat, Şirinler, Taş Devri, Red Kit ve Daltonlar, bu masal dünyasının çizgi kahramanları arasında yer alıyor. Harikalar Diyarı’nda ayrıca, 2 bin 800 metrekare alan içerisinde bulunan 550 kişilik 1 büyük ana salon ve 2 yan salondan oluşan modern nikah salonu, göl alanı, 5 bin kişilik yarı açık göl anfisi, kıyı çay bahçesi, Anadolu mutfağının örneklerinin sunulduğu Anadolu Sofrası lokantası, deniz ürünleri lokantası, fast food merkezleri, büfeler, 350 kişilik modern bir toplantı salonu, sergi, sinema ve tiyatro salonları, futbol, basketbol, voleybol, hentbol sahaları da vatandaşlara hizmet veriyor. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ankara ili iç anadolu bölgesinde yer almaktadır. Ankara Türkiye cumhuriyetinin başkentidir. Ankarada geZilebilecek birden çok park bulunmaktadır. Mavi Göl, Botanik Parkı, Harikalar Diyarı, Seğmenler Parkı, Botanik Park ve Eymir gölü Ankaranın gezilebilecek yerleridir.
+ Yorum Gönder


ankara parkları,  ankaranın parkları,  ankaranın resmi,  ankara da parklar