+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Soğuk su milli parkı piknik alanı, ankara soğuksu milli parkı resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Soğuk su milli parkı piknik alanı, ankara soğuksu milli parkı resimleri
  Soğuk su milli parkı piknik alanı

  so-uk-su-milli-park-.jpgso-uk-su-milli-park-2.jpgso-uk-su-milli-park-1.jpg

  Soğuksu Milli Parkı, 1959 yılında Millî Park olarak tesis edilmiştir. Ankara'ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil etmektedir. Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır ve Ankara merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.


  Arazisi volkanik bir sahadır. Bu nedenle içerisinde bol miktarda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunmaktadır ve bunlar kaplıca turizmi açısından da kullanılmaktadır. En yüksek noktası ise 1789 rakımlı Arhul Tepesi'dir. Sarıçam ağırlıklı (%65) orman yapısı içerisinde Karaçam (%24), Köknar (%6) ve Meşe (%5) de bulunmaktadır. - Flora yönünden de zengin bir bitki yapısına sahip iken bugün maalesef flora küresel ısınma nedeni ile yok olma tehlikesi altındadır. - Milli Park alanının 800 hektarı ormanlık saha, 250 hektarı ise açıklık olarak bulunmaktadır. Sahanın 1/3'ü kullanma, 2/3'ü ise koruma sahası olarak düzenlenmiştir. - Milli Park alanında ayı, çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar ve 35'in üzerinde kuş cinsi yer almaktadır. - Ayrıca soyu tükenmekte olan kara akbaba da Milli Park içerisinde koruma altına alınmıştır. - Parka bağlı olarak kurulmuş üretme çiftliğinde ise kınalı keklik, çim keklik, şahin, sülün, bıldırcın ve güvercin bulunmaktadır.


  Park içerisinde 16 kilometrelik çevre yolu, idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, turistik otel gibi mekanlar da yer almaktadır.


  Özellikle Ankara'da faaliyet gösteren izci gruplarının tercih ettiği bir kamp alanıdır. Milli Park içerisinde çadırlı geceleme yapmak için Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan izin almak gerekebilmektedir. Güvenlik görevlileri, orman yangını ihtimalinin düşük olduğu ve az ziyaretçinin geldiği kış aylarında izin almadan geceleme yapmanızı dikkate almayabilir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Soğuksu milli parkı ankara ilinde bulunmaktadır. Soğuksu milli parkı ankara merkeze 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Soğuksu milli parkı hem sıcak su hemde soğuk su kaynaklarına sahiptir. Soğuk su milli parkının suyu kaplıcalarda şifa vermek için kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


soğuksu milli parkı,  kızılcahamam milli parkı,  ankara soğuksu milli parkı,  kızılcahamam soguk suyun resimleri,  soğuksu milli parkı kızılcahamam