+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Mevlana türbesinin iç resimleri, müzenin içindeki fotoğraflar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mevlana türbesinin iç resimleri, müzenin içindeki fotoğraflar
  Mevlana türbesinin iç resimleri

  Mevlana türbesinin iç resimleri1.jpg

  Selçuk mimarisinin ve 'türk çadiri' türünün en güzel örneklerinden biri de Konya'daki Mevlana Türbesi'dir. Mimar Tebrizli Bedretten tarafindan 1274 yilinda yapilan bu türbenin kubbesi 16 dilimden olusan bir huni seklindedir. Içi disi çini döseli, duvarlari çok degerli yazilarla süslüdür.

  Türbe Selçuklular devrinde yapildi, 16 dilimli yivli külahi Karamanogullari zamaninda eklendi. Daha sonra Osmanlilar türbeyi bir mescit, semahane ve sadirvanla zenginlestirdiler. Cumhuriyet devrinde türbe onarildi ve etrafi açildi. Her devirde ihtimam gördü. Çünkü burada büyük Türk mutasavvifi ve sairi Mevlana Celaleddin Rumi yatiyor.

  Aslinda onun asil yeri ariflerin gönülleridir. Bir beyitinde söyle diyor:

  Ölümümüzden sonra mezarimizi yerde arama
  Ariflerin gönüllerindedir mazarimiz bizim

  Yedi asirdan fazla bir zamandan beri gönüllerde yasayan, eserleri hemen hemen bütün dillere tercüme edilen Mavlana'nin türbesi, Anadolu'nun silinmez tapu senetlerinden biridir.

  mevlana-t-rbesinin-i-resimleri2.jpg

  Türbenin harika anitlarimizdan biri olusu yalniz mimari özelliginden ileri gelmiyor. Bir müze haline getirilen bu yerde Selçuk sanatinin hali, kilim, kumas örnekleri: mavlevi sanatinin çok degerli eserleri, neyler, kudümler sergilenir. Türbedeki ceviz sanduka Selçuk oymaciliginin bir saheseridir. Bu sandukanin bas tarafinin yüksekligi 2,65, ayak tarafinin yüksekligi 2,13, uzunlugu da 2,91 metredir.


  Mevlana türbesinin iç resimleri3.jpg 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Mevlana türbesi Selçuklular zamanında yapılmış en önemli yapılardan bir tanesidir. Mevlana türbesi 1274 yılında yapılmış günümüzde müze olarak kullanılmak tadır. Mevlana müzesinde selçuklulardan kalma halı, kilim gibi pek çok eser sergilenmektedir.
+ Yorum Gönder


mevlana türbesi,  mevlana türbesinin içi