+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Kaçkar dağı adını nerden alır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kaçkar dağı adını nerden alır
  Kaçkar dağı adını nerden alır


  ka-kar-da-ad-n-nerden-al-r.jpg


  Herşeyi ile bir harika olan 51.500 hektar alanı kaplayan Kaçkar Dağları 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli parkın büyük bir bölümü Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde küçük bir bölümü de Artvin ili Yusufeli ilçesi sınırları içinde kalmaktadır.

  Dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan ve sadece bu dağlarda bulunan birçok sayıdaki ender bitki ve kelebek türünden dolayı Kaçkar Dağları Milli Parkı çok özeldir. Yaban hayatının görülmesi oldukça zordur; ağaç sınırı üzerinde bir dağ horozu ya da şelalede su içen bir ayı görebilmek için oldukça sabırlı ve şanslı olmanız gerekir.

  Milli parkın kalbinde ise enfes alanlar bulunur. Yüksek dağ zirveleri çayırlar duru göller ve sık ormanlar – hepsi çok özel alanlardır ve herkesin tadına varabilmesi için siz ziyaretçileri beklemektedir.

  Kaçkar Dağlarının batısındaki Fırtına Deresi ve doğusundaki Hemşin Deresi zengin bir flora ile kaplıdır. Bu bitki örtüsü karstik flora özelliğinde olup gerek alt flora gerekse üst flora endemik türleri içermektedir. Türkiye’de orman güllerinin 3000 metreye ulaştığı tek yer burasıdır.

  Ülkemizde Pleistosan’e ait buzul izleriyle beraber aktüel buzlaşmanın birlikte görüldüğü ender yerlerden birisi de Kaçkar Dağları’dır. Bu sahada birçok buzullarla birlikte; buzul gölleri buzul vadileri sirkler ve mazeler bulunmaktadır.

  Fauna açısından da zengin olan Kaçkar Dağları’nda kurt ayı domuz tilki karaca yaban keçisi geyik sansar çakal dağ horozu kafkas semenderi vb. türler bulunmaktadır.

  Kaçkar Dağlarından yükseltinin kısa mesafede artması yaylacılık etkinliklerine bağlı bir takım yayla yerleşim alanlarının ortaya çıkmasına yol açmış böylece Kaçkar Dağlarında ayrıca yayla yaşam kültürü ve sosyal yaşantısı artı bir değer olarak ön plana çıkmıştır.

  Milli parka yapmış olduğunuz ziyareti daha zevkli hale getirmek parkı ve parkta yaşayanları korumak için lütfen aşağıdaki basit kurallara uyunuz:

  • Lütfen çöpünüzü yanınızda götürünüz;
  • Başkalarının da görebilmesi için dağ çiçeklerine zarar vermeyiniz ve yaban hayatını rahatsız etmeyiniz;
  • Eğer parkı araçla ziyaret ediyorsanız aracınızı dikkatli sürünüz ve düzenli park ediniz;
  • Ateş ya da mangal yakmayınız. 2. EHLİMAN
  Bayan Üye

  Dağı, gölü ve manzarası ile Türkiye'nin milli parkı olma özelliğini kazanmıştır. Bir çok yabani hayvanın bulunduğu bu alanda doğal manzarası ile birlikte bu hayvanlara da rastlamak mümkündür.
+ Yorum Gönder


basit dağ resimleri