+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Çorum Yöresine Ait Türküler Ve Hikayeler İle İlgili Açıklamalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çorum Yöresine Ait Türküler Ve Hikayeler İle İlgili Açıklamalar
  Çorum Yöresine Ait Türküler Ve Hikayeler

  HacerTeyyareci Türküsünün Hikayesi Çerkeş’li güzel bir kızdır. Çerkeş’ten çok sevdiği bir delikanlı ile evlenir. Evlendikten uzunca bir süre çocukları olmaz.Gerek HacerTeyyareci Türküsünün Hikayesi gerekse kocası bir çocuk özlemi ile yanıp tutuşurlar.İstekleri ancak evliliklerinin 5. yılında gerçekleşir. Artık Hacer ve kocasının sevinçleri sonsuzdur. Çocuğa Mehmet adını koyarlar. Karı-koca olanca sevgi ile Mehmet’e bağlıdırlarTeyyareci Türküsünün Hikayesi ikisi de üzerine titremektedirler.

  MehmetTeyyareci Türküsünün Hikayesi çok zeki bir çocuktur. Okula başladığı yıl babası trafik kazası geçirir ve ölür. Artık Hacer kocasının sevgisini de oğlu Mehmet’e vererekTeyyareci Türküsünün Hikayesi oldukça zor şartlar altında onu yetiştirmek için elinden geleni yapar.

  Mehmet’in gökyüzünde kuş gibi süzülen uçaklara karşı aşırı bir ilgisi vardır. Ne zaman bir uçak geçseTeyyareci Türküsünün Hikayesi onu gözden kayboluncaya kadar izler… Zamanla bir pilot olabilme isteği önüne geçilemez bir tutku haline gelir. Bunu annesine de söyler. AnnesiTeyyareci Türküsünün Hikayesi bu mesleğin tehlikelerle dolu olduğunu bildiğinden; karşı çıkarsa da ciğerparesinin ısrarına dayanamaz ve pilot olmasına razı olur.

  Sınavı kazanan Mehmet artık Çerkeş’in ilk pilotu olmaya namzettir.

  Ankara Havacılık Okulunu yüksek derece ile bitirir ve bir kaç yıl sonra da pilot olur. Çerkeşliler bu olaya çok sevinir ve annesi de oğlunu gururla göğsüne basar.

  Mehmet’in küçükten beri sevdiği Ayşe isminde bir kız arkadaşı vardır. Annesinden kızı istemesi için ricada bulunur. Annesi kızı isterTeyyareci Türküsünün Hikayesi zaten Ayşe’de Mehmet’i çok sevdiğinden aile razı olur ve çok geçmeden evlenirler.

  Mehmet ile Ayşe mutlu bir hayat sürmeye başlarlar. Nurtopu gibi 3 oğulları olur. Bu arada Mehmet Üst Teğmen olmuştur.

  Evliliklerinin 5. yıl dönümünde Üst Teğmen Mehmet uçağı ile bir sefer uçuşuna çıkar…

  Uçak havalandıktan sonra arızalanır ve düşer …

  MehmetTeyyareci Türküsünün Hikayesi şehit olmuştur.

  Ölüm haberi ailesine ve Çerkeş’e tez ulaşır herkes yasa boğulur.
  Hele Annesi Hacer kocasından sonraTeyyareci Türküsünün Hikayesi sevgili oğlunu da kaybedince büsbütün yıkılır. AnaTeyyareci Türküsünün Hikayesi gelin günlerce gözyaşları içerisinde ağıt yakarlar…

  İşte bu ağıtlardan birisi; yıllar sonra bir halk türküsü ezgisiyle Çerkeşliler tarafından benimsenip söylenmeye başlar…

  Tayyareler harlıyor
  Parıl parıl parlıyor
  Üsteğmenin annesi
  Yavrum diye ağlıyor

  Tirene bindirdiler
  Şehire indirdiler
  Hastanenin önünde
  Kefeni giydirdier

  Teyyareler yan gider
  Kah eğlenirTeyyareci Türküsünün Hikayesi kah gider
  Ölmedim anneciğim
  Üç oğlun sana yeter 2. Zahra
  Üye

  Türkiyenin Orta Karadeniz Bölümünde bulunan Çorum, yapılan arkeolojik kazılar sonucu Cilalı Taş Döneminde yerleşim alanı olduğu belirlendi. Cilalı Taş devrine ait bir çok eserin bulunduğu Çorumda Toprak Sanayisi ile Makine Sanayisi gelişmiştir.
+ Yorum Gönder


çorum türküleri ve hikayeleri,  çorum yöresine ait efsaneler,  çoruma ait türküler ve hikayeleri,  çorum yöresine ait türküler,  çorum yöresine ait türküler ve hikayeleri,  çorum yöresine ait masallar